Czytasz dzięki

Deeskalacja przez eskalację

opublikowano: 06-01-2020, 22:00

Donald Trump rozpoczął rok 2020 kolejną awanturą, ale tym razem nie zerwaniem jakiegoś traktatu czy wojną handlową, lecz bezpośrednio militarnie.

Dziesięć miesięcy przed decydującą rozgrywką o drugą kadencję prezydencką (wybory we wtorek 3 listopada) wydał rozkaz do pozasądowej egzekucji irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, oskarżanego o terroryzm legendarnego dowódcy. W nocy 2/3 stycznia została ona wykonana rakietami w Bagdadzie, czyli na terytorium Iraku. Ze względu na ściśle tajny charakter operacji nie miał o niej pojęcia ani amerykański Kongres, ani też Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

W 2016 r. tankowce Atlantas i Calida przywiozły
2 mln baryłek irańskiej ropy dla Lotosu – obecnie to niemożliwe.
Zobacz więcej

W 2016 r. tankowce Atlantas i Calida przywiozły 2 mln baryłek irańskiej ropy dla Lotosu – obecnie to niemożliwe. Łukasz Dejnarowicz/forum

Spirala napięcia na Bliskim Wschodzie rozkręca się z każdym dniem. Zszokowany szyicki Iran wręcz dyszy zemstą. Rząd w Teheranie wycofał się z porozumienia nuklearnego z 2015 r., w którym Iran zgodził się ograniczyć poziom wzbogacania uranu, Zachód zaś stopniowo znosił sankcje gospodarcze. Wkrótce potem Lotos i Orlen zaczęły sprowadzać przez Naftoport doskonałej jakości irańską ropę, o czym dumnie obwieszczały m.in. w „PB”. Ale w 2018 r. Donald Trump wycofał USA z umowy nuklearnej i odnowił sankcje, co natychmiast zakończyło także epizod paliwowy. Najnowszy kryzys również ma wątek dotyczący Polski — w Iraku wciąż przebywa nasz kontyngent szkoleniowy, tymczasem parlament w Bagdadzie wezwał rząd do spowodowania opuszczenia terytorium kraju przez wszystkie obce wojska. W odpowiedzi Donald Trump amerykańską ewakuację wykluczył, grożąc Irakowi sankcjami — zatem również polscy żołnierze zostaną.

Poza dumnym z siebie prezydentem USA, skutkami jego rozkazu wszyscy się martwią. Pod przewodem Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, zebrała się Rada Północnoatlantycka, czyli najważniejszy organ sojuszu. W Brukseli na szczeblu ambasadorów, bo ta rzeczywista, w składzie prezydentów i premierów obradowała w Londynie/Watford niedawno, 3-4 grudnia 2019 r. W deklaracji tamtego szczytu problem Iranu nie wystąpił ani słowem, może go ewentualnie dotyczyć ogólnikowe zdanie „terroryzm we wszystkich jego postaciach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich”. Jednak europejskie filary NATO istotnie różnią się z Białym Domem w ocenie sytuacji. Kanclerz Angela Merkel, prezydent Emmanuel Macron i premier Boris Johnson — działający jako tzw. grupa E3 — wydali enigmatyczny komunikat o konieczności deeskalacji konfliktu i przez Teheran, i przez Waszyngton.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Naturalne jest pytanie, po co w ogóle Donald Trump wydał rozkaz zabicia narodowego idola Iranu. Najbardziej logiczna odpowiedź brzmi: z powodu zaostrzającej się walki wyborczej. Izba Reprezentantów, w której Demokraci przegłosowali rozpoczęcie procedury usunięcia prezydenta z urzędu, po ataku w Bagdadzie oskarżyła go o złamanie ustawy o uprawnieniach wojennych, zaś decyzje militarne uznano za prowokujące, eskalujące oraz nieproporcjonalne. Prezydent odczuwa jednak syndrom Jimmy’ego Cartera z 1980 r., który wyleciał po pierwszej kadencji z Białego Domu uznany za słabeusza po poniżeniu USA właśnie przez Iran. Wtedy 52 amerykańskich zakładników więzionych było w ambasadzie w Teheranie, zwolnieni zostali dopiero po objęciu prezydentury przez Ronalda Reagana. Trump w samoocenie wyrósł już ponad Reagana…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy