Siemens wierzy w gaz

W długim terminie błękitne paliwo potanieje, a zależność od Rosji będzie się zmniejszać — prognozują szefowie Siemensa.

Niemiecki koncern Siemens, którego globalna strategia już od zeszłego roku zakłada mocniejszą koncentrację na energetyce, w Polsce dużo sobie obiecuje po energetyce opartej na gazie i wietrze.

— Z naszych analiz i prognoz dla rozwoju polskiej energetyki wynika, że w dłuższej perspektywie udział obiektów wytwórczych opartych na gazie będzie rósł. Rósł będzie też segment odnawialnych źródeł energii, choć nadal zakładamy, że zdecydowanie ponad połowa energii elektrycznej w Polsce będzie wytwarzana ze źródeł opartych na węglu — mówi Grzegorz Należyty, dyrektor generalny sektora Energy w Siemens Polska.

Problem w tym, że dziś — przy wysokich cenach gazu, niepewnym systemie publicznego wsparcia (w postaci żółtych certyfikatów) oraz niskich cenach energii — budowa bloków energetycznych wykorzystujących gaz nie zawsze jest opłacalna. Widać to również w krajach zachodniej Europy, gdzie takie projekty są często wstrzymywane lub wręcz odwoływane.

— W Polsce baza wytwórcza jest jednak starsza niż w krajach zachodnich, dlatego inwestycje są niezbędne. Poza tym zakładamy, że stopniowe włączanie wysokosprawnej energetyki gazowej do polskiego miksu energetycznego będzie w dłuższym horyzoncie korzystneekonomicznie — mówi Grzegorz Należyty.

Widząc takie prognozy, menedżment Siemensa postanowił, że firma weźmie udział w większości ogłoszonych w Polsce przetargów na budowę bloków gazowych. Siemens jest w grze m.in. o kontrakt na budowę dla Orlenu bloku w Płocku, dla Energi — w Grudziądzu, a dla Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) — w Bydgoszczy i Puławach, gdzie partnerem PGE jest grupa Azoty.

W portfelu ma zaś na razie wart ponad 560 mln zł kontrakt na budowę dla PGE bloku w Gorzowie. Węgla firma też nie odpuszcza. Stara się o kontrakt podwykonawczy przy kontrakcie na budowę bloku węglowego w Jaworznie, należącego do Tauronu. I ma tu rywala — francuski Alstom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane