Siemoniak: ogłaszamy przetarg na 26 śmigłowców wielozadaniowych

PAP
29-03-2012, 09:12

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapowiedział, że MON jeszcze w czwartek ogłosi przetarg na 26 wielozadaniowych śmigłowców dla Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej.

"Potwierdzam, ten przetarg zostanie dziś ogłoszony. Wczoraj wieczorem zatwierdziłem ostatnie dokumenty i dzisiaj na stronie internetowej ministerstwa, zgodnie z procedurą, odpowiednie ogłoszenie zostanie zawieszone" - powiedział Siemoniak w czwartek w radiu TOK FM.

Minister podkreślił, że potrzeby wojska w tej dziedzinie są dużo większe, ale przetarg to "pierwszy krok" w dobrym kierunku. Zaznaczył, że z efektów przetargu skorzystają wszystkie rodzaje sił zbrojnych. "Skorzystają Wojska Lądowe i Marynarka Wojenna, która otrzyma siedem śmigłowców, jak również Siły Powietrzne" - powiedział.

Minister zapowiedział, że w następnych latach MON planuje kolejne przetargi na śmigłowce.

Jak poinformował wcześniej Inspektorat Uzbrojenia, przetarg ma dotyczyć 26 śmigłowców – 16 transportowych, trzech w wersji poszukiwawczo-ratowniczej, kolejnych trzech do zadań poszukiwawczo-ratowniczych na morzu oraz czterech do zwalczania okrętów podwodnych.

Ostatnie śmigłowce - pięć Mi-17 - MON kupiło w 2010 r. dla kontyngentu afgańskiego. Minister obrony Bogdan Klich mówił wtedy, że zakup wynikał z pilnej potrzeby i „jest to ostatnia partia śmigłowców produkcji, nazwijmy to, poradzieckiej”.

Zakupy śmigłowców zapowiadano od kilku lat, przewidując, że z ponad 250 wojskowych helikopterów do 2018 r. trzeba będzie wycofać dwie trzecie. Za rządów PiS zapowiadano „narodowy program śmigłowcowy” - zakup 156 opartych na wspólnej platformie śmigłowców dla wojska, służb MSW i pogotowia ratunkowego. Zamiar wybrania wspólnej platformy dla śmigłowców do bardzo różnych zadań i koszty takiego zakupu okazały się nierealne. Jako pierwsze nowe maszyny kupiło w 2007 r. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, wybierając śmigłowce Eurocopter EC-135.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Siemoniak: ogłaszamy przetarg na 26 śmigłowców wielozadaniowych