Sierpnień 80 przeciwny kierowaniu emerytur górniczych do TK

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 16:57

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień'80" zaapelowała w czwartek do wszystkich klubów poselskich, aby nie dopuściły do skierowania przez rząd noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień'80" zaapelowała w czwartek do wszystkich klubów poselskich, aby nie dopuściły do skierowania przez rząd noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do Trybunału Konstytucyjnego.

Przyjęta w sierpniu przez Sejm nowelizacja ustawy przedłuża prawo górników do wcześniejszego przechodzenia na emerytury.

W wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" premier Marek Belka potwierdził, że rząd skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie ustawy o rentach i emeryturach z FUS.

"Jeśli jest coś trudnego do zrobienia, powinien to zrobić jeszcze ten rząd. Nie chodzi o to, żeby górnicy do 65. roku życia pracowali pod ziemią. Chodzi o to, że koszt emerytur górniczych powinien być zawarty w cenie węgla" - zaznaczył Belka w wywiadzie dla "Rz".

Zdaniem związkowców, "wszelkie decyzje w tak ważnej politycznie i społecznie sprawie powinien podejmować nowy rząd, a nie premier Marek Belka, który działa już praktycznie bez jakiegokolwiek zaplecza parlamentarnego".

"W ten sposób ustępujący ze stanowiska premier chce przypodobać się nowej ekipie rządzącej, ze strony której może obawiać się rozmaitych sankcji prawnych. Stara się wykorzystać wszelkie dostępne środki prawne, aby pozbawić należnego górnikom prawa do wcześniejszych emerytur" - czytamy w oświadczeniu przesłanym w czwartek PAP.

Jak zaznaczono, prawo górników do wcześniejszych emerytur "w żadnym wypadku nie stanowi naruszenia konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa".

Ponadto Związek Zawodowy "Sierpień'80" "oczekuje, że rząd Marka Belki wycofa się z tej nieczystej gry politycznej i nie skieruje ustawy o emeryturach górniczych do Trybunału Konstytucyjnego". Jak podkreślono w oświadczeniu, "wcześniejsze emerytury dla górników są normą we wszystkich demokratycznych państwach, posiadających przemysł wydobywczy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane