Siła złota wsparciem dla dynamiki cen srebra

Piotr Kowalski
opublikowano: 06-09-2010, 12:38

W poniedziałek na porannym fixingu London Bullion Market cena złota wyniosła 1249,5 USD za uncję i była wyższa od  piątkowego zamknięcia o 0,73 proc.

Złoto od trzech dni utrzymuje się w okolicach poziomu 1250 USD. Podczas sesji piątkowej cena złota została sprowadzona do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, którego granica przebiegała na 1235 USD. Jednak od początku sesji w USA, kwotowania kruszcu zostały wydźwignięte do poziomów otwarcia sesji azjatyckiej, czyli 1247 USD. Takie zachowanie sugeruje dużą siłę popytu. Strona popytowa od początku sierpnia utrzymuje cenę metalu w niezwykle równym i stabilnym trendzie wzrostowym.  Do poprzedniego szczytu z czerwca tego roku brakuje zaledwie 1,3 proc. W związku z tym, do końca tej jesieni poprzedni rekord cenowy na poziomie 1265 USD powinien zostać poprawiony. Hwang Il Doo, makler w Korea Exchange Bank Futures Co. z siedziba w Seulu, powiedział „Złoto będzie kontynuować trend wzrostowy w kierunku przebicia szczytów. W momencie, gdy kruszec przebije poprzedni rekord jego cena wystrzeli do góry”.

W ostatnich dniach na szczególną uwagę zasługuje srebro, które 25 sierpnia wybiło się z formacji trójkąta tworzonej przez okres czterech miesięcy. W ciągu 10 sesji cena srebra wzrosła o 10 proc. i jest najwyżej od 19 marca 2008 r. Aktualnie srebro kwotowane jest na rynku spot po 19,8 USD za uncję. Poziom docelowy wynikający z formacji wynosi 21,5 USD za uncje. W związku z tym, potencjał ruchu pozostałego do wypełnienia zasięgu formacji wynosi 8,4 proc.

Od 1994 r. relacja cen srebra do cen złota, określana mianem „Gold/Silver Ratio”, poruszała się w przedziale od 46 do 80. Aktualnie wskaźnik ten ma wartość 63. W związku z tym, widać wyraźnie, że srebro nadal ma duży potencjał wzrostowy. A cena tego metalu powinna rosnąć tym bardziej, im większy jest apetyt na ryzyko wśród uczestników rynku. Gdyby przy obecnych cenach złota wskaźnik  Gold/Silver Ratio miał osiągnąć swe minima odpowiadające poziomowi 46 z lat 1998 i 2006, to cena srebra musiałaby wzrosnąć o 36% do wartości 27 USD za uncje. Dick Poon, manager do spraw handlu metalami szlachetnymi w Heraeus Ltd., powiedział „Srebro jest tanie. Widzimy silny popyt inwestycyjny na małe sztabki srebra oraz popyt przemysłowy z sektora paneli słonecznych i fotowoltaicznych”. Poon szacuje, że sektor solarny skonsumował w tym roku 1,5 tys. ton srebra, czyli 48 mln uncji.

Piotr Kowalski
Analityk Investors TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kowalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Siła złota wsparciem dla dynamiki cen srebra