Single pokierują popytem

opublikowano: 03-05-2016, 22:00

Gospodarstwa domowe, w ciągu całego cyklu życia, dokonują zwykle tylko jednej lub dwóch transakcji mieszkaniowych, podaje Instytut Analiz MRN, który zbadał typ potencjalnego nabywcy w Krakowie. Ze statystyk wynika, że struktura popytu na mieszkania w stolicy małopolski właściwie od kilku lat się nie zmienia, chociaż pod względem ilości lokatorów zwiększył się udział tzw. jednoosobowych gospodarstw domowych. Singli poszukujących nowego miejsca zamieszkania jest aż 22 proc. — a to tylko o kilka pkt. proc. mniej niż młodych małżeństw bez dzieci, które były najliczniej reprezentowaną grupą chętnych. Mieszkania, które miałoby pomieścić 3 osoby, potrzebuje około 20 proc. krakowian, a takiego dla czterech lokatorów — niecałe 9 proc. Wniosek, że największy popyt będzie na przestrzenie o stosunkowo niewielkiej powierzchni, nasuwa się więc od razu, zwłaszcza że ponad 60 proc. badanych w ogóle nie ma własnego lokalu — ponad 43 proc. mieszka w wynajętym, a pozostała część przeważnie jeszcze u rodziców.

3,5 tys. Tyle mieszkań sprzedało się w ostatnim roku na krakowskim rynku wtórnym. Roczny wzrost wyniósł 10 proc., ale całkowita sprzedaż i tak jest rekordowa, bo nowych lokali sprzedano 8 tys., wynika z danych MRN.
45-50 mkw. Taką powierzchnię mają lokale, których sprzedaje się w Krakowie najwięcej. Chociaż nabywcy najczęściej deklarują chęć kupna lokalu z trzema pokojami, sprzedają się głównie te dwupokojowe.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane