SKA w służbie optymalizacji

ARTUR CMOCH
opublikowano: 14-06-2012, 00:00

KOMENTARZ

Spółka komandytowo-akcyjna stała się atrakcyjnym narzędziem służącym optymalizacji podatkowej. Wszystko to dzięki majowej interpretacji przepisów, którą wydało Ministerstwo Finansów. Chodzi o ogólną interpretację MF dotyczącą opodatkowania dochodów akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej z dnia 11 maja br. (nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125).

Zgodnie z nią po stronie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie ma obowiązku zapłaty comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy — opodatkowanie dochodu następuje dopiero w momencie podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy bądź w „dniu dywidendy”. Co to oznacza w praktyce? Akcjonariusze spółek komandytowoakcyjnych mogą dokonać optymalizacji bieżących dochodów. Optymalizacja polegać będzie na zapłacie podatku dochodowego dopiero w momencie powstania roszczenia o wypłatę zysku. Można zatem powiedzieć, że dzięki wykorzystaniu spółki komandytowo-akcyjnej mamy do czynienia ze swoistą ulgą inwestycyjną — akcjonariusze nie są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego aż do momentu podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy. Tym samym, do momentu podjęcia przedmiotowej uchwały (określenia „dnia dywidendy”) akcjonariusz spółki komandytowoakcyjnej nie ma obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy. Dotychczas takie stanowisko prezentowały wyłącznie Sądy Administracyjne. Wspomniana interpretacja przepisów czyni spółkę komandytowo-akcyjną bardzo interesującym narzędziem optymalizacyjnym.

Istotne jest również, że interpretacja ogólna wydana przez Ministra Finansów ma charakter wiążący dla wszystkich organów podatkowych. Zgodnie z art. 14k § 2 ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Powyższe przepisy oznaczają, że wydanie przez Ministra Finansów interpretacji o charakterze ogólnym umożliwia podatnikom, będącym akcjonariuszami spółek komandytowoakcyjnych optymalizację dochodów bez konieczności występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Dlaczego? Zastosowanie się przez podatnika do interpretacji ogólnej, po jej wydaniu chroni go przed obowiązkiem zapłaty podatku i odsetek za zwłokę w przypadku zmiany stanowiska organu na niekorzystne.

ARTUR CMOCH

doradca podatkowy, wspólnik zarządzający GWW Tax

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARTUR CMOCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu