Skąd najłatwiej ściągnąć należności

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Dług najsprawniej można odzyskać od Szwedów i Niemców. Najtrudniej pod tym względem jest z kontrahentami z krajów Zatoki Perskiej.

Euler Hermes przygotował zestawienie procedur windykacyjnych i porównanie ich skuteczności na poszczególnych rynkach. Ma ono pomóc przedsiębiorcom w podejmowaniu decyzji o kierunkach ekspansji zagranicznej. Analiza obejmuje 50 krajów. Bierze pod uwagę lokalne praktyki płatnicze, postępowania sądowe oraz upadłościowe. Złożoność procedur windykacyjnych została oceniona w skali od 1 do 100 punktów. Globalna średnia wynosi 51 punktów. Pod względem ułatwiania życia firmom próbującym odzyskać swoje pieniądze od kontrahentów najwyższe pozycje zajmują kraje Europy Zachodniej, szczególnie Szwecja, Niemcy i Irlandia. Stopień złożoności lokalnych praktyk płatniczych, postępowań sądowych i upadłościowych jest tam najniższy i we wspomnianej skali wynosi odpowiednio 30, 30 oraz 31 pkt. Generalnie najwięcej krajów, w których procedury windykacyjne są stosunkowo proste, jest na zachodzie Europy. Korzystają na tym polskie firmy.

— Wzrostowi gospodarczemu i popytowi z tego regionu na polskie produkty towarzyszy jedna z najlepszych na tle ogólnoświatowym dyscyplina płatnicza i skuteczność w odzyskiwaniu należności. Trzeba jednak pamiętać, że na każdym rynku, nawet w samej Unii Europejskiej, występują lokalne różnice w kwestiach zarówno prawnych, jak i praktyki biznesowej. Warto je znać, żeby mieć większe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy — mówi Paul Flanagan, prezes Euler Hermes. W grupie o najniższym poziomie skomplikowania procedur windykacyjnych znalazło się aż 14 na 16 badanych krajów Europy Zachodniej. Wyjątek stanowią Grecja i Włochy, skąd trudno ściągnąć dług. Natomiast z najbardziej skomplikowanym procesem odzyskiwania należności mamy do czynienia w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Złożoność procedur windykacji została w tych krajach oceniona aż na 94 punktów. Właśnie w regionie Azji i Pacyfiku mamy do czynienia z największą liczbą krajów, z których trudno odzyskać należną gotówkę. Należą do nich także Malezja, Chiny oraz Indonezja. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu