Skargi przez internet muszą poczekać jeszcze trzy lata

opublikowano: 15-05-2014, 00:00

Dopiero w 2017 r. pisma procesowe kierowane do sądów administracyjnych będzie można składać online — przypomniał NSA.

Obecne prawo nie pozwala na wniesienie do sądu administracyjnego pisma procesowego drogą elektroniczną — stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w uchwale podjętej w tych dniach w składzie 7 sędziów (sygn. akt I OPS 10/13). NSA nie dopuszcza takiej możliwości, co wynika z art. 46 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Wspomniany przepis nie pozwala na składanie do sądu pisma opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, w tym także za pośrednictwem organu administracji publicznej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej — przypomniano w ustnym uzasadnieniu uchwały.

Jak informuje PwC (taxonline.pl), sąd wskazał, że zgodnie z art. 46, każde pismo strony powinno zawierać jej podpis. Nie podzielił stanowiska prezentowanego przez niektóre składy orzekające NSA, że przez podpis należy rozumieć nie tylko własnoręczny, ale także opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Przepis ten jednak zmieniono — nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,uchwaloną 10 stycznia tego roku.

Zmiany wejdą w życie w lutym 2017 r. i umożliwią złożenie pisma procesowego w formie dokumentu elektronicznego. Ma ono zawierać adres elektroniczny i musi być podpisane przez stronę albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub przez zastosowanie innych mechanizmów, przewidzianych w znowelizowanej ustawie i wprowadzonych przez sądy administracyjne.

Obecnie za pośrednictwem ePUAP można składać np. zaświadczenia i skargi na działalność sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy