Skoda chwali się superkomputerem

ŁO
opublikowano: 16-05-2018, 14:18
aktualizacja: 16-05-2018, 17:03

Czeski koncern motoryzacyjnych planuje rozbudować swój superkomputer. Już teraz większość testów wykonuje przy jego użyciu.

- Superkomputer w Centrum Danych Skoda jest najpotężniejszym pozarządowym centrum obliczeniowym w Europie Środkowej i Wschodniej. Po rozbudowie zaplanowanej na ten rok, jego zużycie energii będzie równe rocznej energii generowanej przez małą elektrownię - czytamy w komunikacie czeskiej firmy.  

Producent informuje, że superkomputer wykorzystywany jest przez wiele działów koncernu, w tym do przeprowadzania symulacji zderzeń. Przy pracach nad SUV-em kodiaq aż 99 proc. testów zderzeniowych przeprowadzono poprzez symulacje na komputerze, a tylko 1 proc. przy użyciu prawdziwych samochodów.  

- Podczas gdy zwykły komputer potrzebuje ponad 600 lat, aby obliczyć wszystkie symulacje wykonywane w procesie rozwoju nowego modelu marki Skoda, centrum danych firmy używa superkomputera, który potrafi wykonać to samo zadanie w ciągu kilku miesięcy - przekonuje Skoda.

Skoda sprzedała na całym świecie w pierwszym kwartale 316,7 tys. samochodów, co daje wzrost o 11,7 proc. Przychody firmy należącej do grupy Volkswagena wzrosły o 4,9 proc. do 4,5 mld EUR. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Skoda chwali się superkomputerem