SKOK alarmują: rząd chce nas zniszczyć

JK
opublikowano: 27-12-2011, 00:00

To polityczna akcja obliczona na zlikwidowanie kas — twierdzi zarząd SKOK po tekście w „PB”.

W piątkowym wydaniu opisaliśmy rozporządzenie Ministerstwa Finansów (MF), którego celem jest, jak podaje resort, zwiększenie stabilności Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) oraz bezpieczeństwa lokowanych w nich pieniędzy. Władze kas odmiennie oceniają projekt przepisów. W liście do naszej redakcji krytykują rozporządzeniei podważają intencje rządu.

— Projekt rozporządzenia MF wpisuje się w całość działań politycznych podejmowanych od kilku lat w celu destabilizacji systemu SKOK, a w konsekwencji jego likwidacji. W czyim interesie podejmowane są te działania? Na pewno nie w interesie członków kas — twierdzi Wiktor Kamiński, wiceprezes SKOK.

Rozporządzenie resortu finansów narzuci kasom szereg nowych obowiązków informacyjnych, wykraczających poza standardowe dane ujawniane w sprawozdaniach finansowych. Celem rządu jest wprowadzenie pełnej jawności ich działań, a w szczególności operacji finansowych. SKOK- i będą musiały m.in. wprowadzić nowe zasady odpisów na zagrożone kredyty i pożyczki, podobnie jak w przypadku banków. Dzisiaj Krajowa SKOK według własnego widzimisię ustalareguły tworzenia odpisów dla każdej z kas z osobna. Zdaniem resortu, taka sytuacja nie pozwala na właściwą ocenę ryzyka. Nie zgadza się z tym zarząd SKOK.

— MF tylnymi drzwiami chce wprowadzić regulację, do wydania której w obecnym stanie prawnym nie jest uprawniony. Autorzy rozporządzenia nie zdają sobie sprawy z tego, że ich działania mogą kasom zaszkodzić. Skutkiem wymuszenia zawyżonych odpisów według sztywnych stawek będzie zafałszowanie obrazu działalności kas. Może to zmusić część kas do wykazywania wyników finansowych, nie odzwierciedlających rzetelnie ich kondycji. Ta niekorzystna regulacja może zmusić kasy nawet do wykazywania strat bilansowych — uważa Wiktor Kamiński.

Ministerstwo liczy, że dzięki nowym przepisom ujawniane będą także zobowiązania pozabilansowekas, zmiany w funduszach własnych i na rachunkach przepływów pieniężnych, wszelkie kontrakty, transakcje (także te niedoszłe do skutku), zarobki prezesa, członków zarządu i rady nadzorczej oraz przyznawane im kredyty czy pożyczki. Rozporządzenie MF wyprzedza wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który 12 stycznia 2012 r. ma orzec, czy SKOK trafią pod nadzór KNF. Obecnie w całym kraju działa prawie 2 tys. placówek SKOK. Ulokowało w nich pieniądze prawie 2,3 mln Polaków. Aktywa kas przekraczają 15 mld zł, a kredyty i pożyczki prawie 11 mld zl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu