Skok do zarządu Orlenu

opublikowano: 30-01-2020, 22:00

Za finanse będzie odpowiadał Janusz Szewczak, wcześniej m.in. główny ekonomista KK SKOK. Do zarządu awansował też Adam Burak.

Od 3 lutego Orlen będzie miał dwóch nowych członków zarządu — zdecydowała w czwartek rada nadzorcza. Janusz Szewczak (faktycznie ma na imię Jan) zajmie się finansami. Jest znany przede wszystkim jako były główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK — funkcję tę pełnił w latach 2009-15, w minionej kadencji był posłem na Sejm z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej w zarządzie zasiadał tylko raz — w latach 2006-07 był wiceprezesem spółki PZU Tower. Najczęściej pełnił funkcję doradcy, m.in. w Telewizji Polskiej, Ursusie oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, a w latach 2005- 07 przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU. Janusz Szewczak ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, następnie był pracownikiem naukowym Zakładu Prawa Finansowego tej uczelni. Nowe stanowisko we władzach Orlenu obejmie od 3 lutego również Adam Burak — będzie członkiem zarządu ds. komunikacji i marketingu. Oznacza to, że ma odpowiadać za obszar, którym zajmował się do tej pory jako dyrektor.

Tę funkcję pełnił od lutego 2018 r. Nadzorował realizację zewnętrznej i wewnętrznej strategii komunikacji grupy, a także rozwój kanałów komunikacji cyfrowej zarówno w Polsce, jak też na rynkach zagranicznych. Zajmował się ponadto budową agencji mediowej, którą płocki koncern tworzy wspólnie z PZU. Ma też doświadczeniew nadzorze. Zasiadał w radach czeskiego Unipetrolu, spółki Orlen Południe oraz PZU Zdrowie. Zanim trafił do Orlenu, był m.in. dyrektorem komunikacji i marketingu w Grupie Energa, Grupie Lotos oraz PZU. Wcześniej, w latach 2012-16, był dyrektorem ds. marketingu i PR i rzecznikiem prasowym Stadionu Wrocław. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, ma też tytuł MBA. Dotychczas zarząd Orlenu składał się z sześciu osób. Oprócz prezesa i dyrektora generalnego Daniela Obajtka na stanowiskach członków zarządu zasiadali: Zbigniew Leszczyński (odpowiada za rozwój), Józef Węgrecki (za sprawy operacyjne), Patrycja Klarecka (za sprzedaż detaliczną), Michał Róg (za handel hurtowy i międzynarodowy) oraz Armen Konrad Artwich (za sprawy korporacyjne).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane