Skoordynowany plan niemocy

opublikowano: 20-06-2012, 00:00

SZCZYT G20

Szczyt G20 w meksykańskim kurorcie Los Cabos to dla nas pewna abstrakcja. Polska uczestniczy w spotkaniach G20 tylko pośrednio, reprezentowana przez szefostwo Unii Europejskiej, gdy czwórka potentatów (Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy) występuje tam odrębnie, kontynuując tradycje G7. Niestety, nawet najzieleńszy odcień zieleni nie zakończy się choćby jednorazowym zaproszeniem na szczyt Polski. To najprawdziwszy miernik naszej pozycji poza globalną ekstraklasą.

W krajowych starciach politycznych wątek G20 kilka razy był już rozgrywany. Mocarstwowe ambicje ma przede wszystkim prezes Jarosław Kaczyński. Ale również premier Donald Tusk, zwłaszcza po prezydencji Rady UE, myśląc o G20 głęboko się stresuje. Na stałe moglibyśmy tam wskoczyć tylko ewentualnie w parze z Hiszpanią, ale chwilowo nie jest to najlepsze towarzystwo… Poza prestiżem nieobecność na G20 uniemożliwia odbycie iluś tam spotkań dwustronnych na najwyższym szczeblu. Jednak rzeczywista efektywność podobnych spotkań z roku na rok porażająco spada. Doniosłość „Skoordynowanego planu działania z Los Cabos”, zakładającego tworzenie miejsc pracy, walkę z kryzysem i dążenie do wzrostu, pada przed wykonawczą niemocą, spowodowaną egoizmem samych sygnatariuszy. Takie nożyce rekordowo rozwierają się na grudniowych konferencjach klimatycznych ONZ, ale G20 też jest w czołówce.

Zwłaszcza że od czterech lat te szczyty stają się okazją do globalnych konfrontacji. UE stawiana jest pod pręgierzem za pęknięcie Eurolandu, w czym szczególnie celują Stany Zjednoczone. Przedwyborcza taktyka Baracka Obamy niby daje się zrozumieć, jednak odwracanie kota ogonem i zapominanie, kto naprawdę rozpętał kryzysową zawieruchę, to zagrywka nie fair…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu