Skotan trzyma się planu

GRA
opublikowano: 22-07-2010, 00:00

Spółka Romana Karkosika drożeje, bo strategia oparta na planach uruchomienia produkcji drożdży nabiera kształtów.

Spółka Romana Karkosika drożeje, bo strategia oparta na planach uruchomienia produkcji drożdży nabiera kształtów.

Wygląda na to, że inwestorzy znów wierzą w Skotan. Od połowy lipca akcje spółki kontrolowanej przez znanego inwestora Romana Karkosika podrożały o jedną czwartą. Co za tym stoi? Coraz realniej wyglądające plany uruchomienia produkcji drożdży.

Dwa dni temu Skotan podpisał umowę z budowlanym Awbudem, który będzie generalnym wykonawcą przy projekcie budowy drożdżowni.

— O wyborze wykonawcy informowaliśmy już w połowie czerwca, więc podpisanie ostatecznej umowy nie powinno być zaskoczeniem — uważa Marek Pawełczak, prezes Skotanu.

Awbud ma za zadanie zaprojektować i wykonać instalację badawczą do produkcji drożdży paszowych typu Yarrowia lipolytica. Skotan zapłaci mu za to 10,4 mln zł. Plan zakłada, że instalacja ruszy do końca pierwszego kwartału 2011 r. (wcześniejsze plany Skotanu zakłądały koniec 2010 r.).

— Do końca sierpnia złożymy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Potem przygotujemy projekt wykonawczy — zapowiada Marek Pawełczak.

Instalacja stanie na działce należącej do spółki zależnej Lotosu — Lotosu Czechowice. Skotan będzie ją dzierżawić. Pierwszy etap jest obliczony na produkcję 1100 ton drożdży rocznie, a drugi — 10-20 razy więcej. Jak to się przełoży na wyniki finansowe? Skotan nie podaje prognoz.

Cały projekt ma pochłonąć ponad 37 mln zł, ale spółka otrzymała już prawie 14 mln zł dofinansowania z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu