Skromne odsetki nie zniechęcają

opublikowano: 12-07-2013, 00:00

Ministerstwo Finansów sprzedało w czerwcu obligacje detaliczne o łącznej wartości 143,6 mln zł.

Największym wzięciem cieszyły się papiery dwuletnie o stałym oprocentowaniu, których sprzedano 738 tys. sztuk za 73,8 mln zł. Inwestorzy chętnie zamieniali też poprzednie serie na nowe: w przypadku czterolatek w ten sposób sprzedano papiery za 26,3 mln zł, dwulatek — 36,4 mln zł.

— Istnieje spora grupa klientów, która stale inwestuje w papiery skarbowe — mówi Małgorzata Jabłońska, z Domu Maklerskim PKO BP, pośredniczącego w sprzedaży papierów. Od początku roku skarb sprzedał obligacje detaliczne za 836,8 mln zł. Najwięcej — dwui czteroletnich.

Obligacje dwuletnie DOS0715, sprzedawane w lipcu, przyniosą 3 proc. odsetek rocznie — oprocentowanie jest stałe do terminu wykupu. Obligacje trzyletnie TOZ0716 w pierwszym okresie odsetkowym (pół roku) wyniesie 3,3 proc. Począwszy od drugiego okresu odsetkowego, stopa odsetkowa wyliczana jest na podstawie iloczynu stawki bazowej WIBOR 6M oraz mnożnika wynoszącego 1. Kupon od obligacji czteroletnich COI0717 w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 3,50 proc. (odsetki naliczane są w rocznych okresach odsetkowych).

W kolejnych latach marża jest stała i wynosi 1,25 proc. Wreszcie — dziesięcioletnie EDO0723 mają oprocentowanie w wysokości 4 proc. w pierwszym roku oszczędzania. Marża w kolejnych latach to 1,5 pkt proc. Cena jednej sztuki obligacji to 100 zł. Można je kupić przez internet, telefon lub w placówkach dystrybutora — PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane