Skromny sukces popytu

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 28-04-2022, 18:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czwartkowa sesja na warszawskim rynku zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Stale relatywnie słaby był koszyk blue chipów, który wzrósł o zaledwie 0,07 procent przy zwyżkach mWIG40 o 0,90 procent i sWIG80 o 0,37 procent. Niemniej, kosmetyczna zwyżka przerwała serię ośmiu spadkowych sesji indeksu największych spółek i podkreśliła obserwowane już wczoraj przejście rynku do układu konsolidującego.

Oddech rynku był pozytywny. Tylko w WIG20 zwyżki zanotowało 13 walorów przy 7 przecenionych. Na całym rynku układ sił był bardziej symetryczny i 45 procent akcji wzrosło przy 44 procent, które spadły i 11 procent bez zmian.

Dla WIG20 sesja była w pewnym sensie odwróceniem wczorajszej. Po zbyt optymistycznym początku i skorygowaniu procentowej zwyżki WIG20 odpowiedział na analogiczne ruchy na rynkach bazowych, które w finale pomogły jednak pchnąć indeks na zieloną stronę i zakończyć dzień kosmetycznym plusem.

Z perspektywy obrazu technicznego najważniejszymi elementami są brak nowego minimum fali spadkowej i próba ustabilizowania się rynku nad strefą wsparcia w rejonie 1860-1793 pkt. Jak zawsze w przypadku konsolidacji dopiero wybicie przesądzi o nowym układzie. Na dziś jednak można mówić o próbie wyhamowania przeceny i budowaniu bazy pod korektę ostatniej fali spadkowej.

Przed rynkiem ostatnia sesja miesiąca, który na poziomie konsekwencji jawi się jako trudny dla popytu. W kwietniu indeks WIG20 traci około 11 procent i jest na dobrej drodze do największego miesięcznego spadku od 2020 roku.

Uwzględniając fakt, iż rynki bazowe wejdą za chwilę w historycznie najsłabszy okres kilku miesięcy w roku, zasadnym wydaje się przyjęcie założenia o ryzyku pogłębienia przeceny w Warszawie. Korelacja WIG20 z rynkami bazowymi jest ciągle silna i mechanizm znany na świecie pod nazwą Sell in May jawi się jako zagrożenie dla słabej GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane