Skwar a problemy zdrowotne pracowników

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Poszkodowany przez wysokie temperatury pracownik może starać się o odszkodowanie od pracodawcy. Lepiej, żeby firma się zabezpieczyła.

W skrajnych warunkach pogodowych pracodawca powinien zadbać o komfort pracowników. Jego obowiązkiem jest np. dostarczenie napojów lub wody pracownikom, którzy zmuszeni są pracować w temperaturze powyżej 25 stopni na otwartej przestrzeni i 28 stopni w pomieszczeniu zamkniętym. Odwodnienie może u wielu osób powodować choćby zaburzenia rytmu serca i omdlenia. Jeżeli pracownik wykaże, że jego problemy zdrowotne związane są z zaniedbaniem przedsiębiorcy, może zgłosić się do niego po rekompensatę.

— Finansowe konsekwencje takiej sytuacji mogą być dla firmy bardzo dotkliwe. Upał może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a niekiedy nawet śmierci. Odszkodowania w takich przypadkach liczy się nieraz w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych — mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor departamentu ubezpieczeń małych i średnich przedsiębiorstw w Compensie.

Aby nie pokrywać ewentualnego odszkodowania z firmowej kasy, przedsiębiorca może skorzystać z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Dzięki polisie ubezpieczyciel przejmuje od przedsiębiorcy odpowiedzialność za naprawę powstałej szkody — utratę zdrowia pracownikalub zniszczenie jego mienia wskutek wypadku przy pracy. Pod pojęciem wypadku przy pracy należy rozumieć każde zdarzenie związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych, które spowodowało uraz lub śmierć i miało miejsce w czasie pracy. Ochroną objęta jest również praca w nadgodzinach oraz w drodze do biura i z powrotem, a także wyjazdy szkoleniowe i imprezy firmowe. Kupując ubezpieczenie na wypadek takich sytuacji, przedsiębiorca powinien przede wszystkim prawidłowo oszacować sumę gwarancyjną, którą chce zapisać w polisie. To górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałą szkodę. Od wysokości sumy zależy również wysokość składki za ochronę.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu