Słabe dane z USA, giełdy w dół

Dział Analiz XTB
opublikowano: 29-04-2015, 16:45

Dzisiejszy dzień na rynkach tak naprawdę rozpoczął się po południu wraz z pobudką Amerykanów i wstępną publikacją PKB za I kwartał tego roku w USA. Dane zaskoczyły negatywnie i wsparły przecenę na Wall Street i w Europie.

PKB w ciągu pierwszych trzech miesięcy w największej gospodarce świata wzrósł o skromne 0,2% w ujęciu annualizowanym po wzroście o 2,2% w IV kwartale ubiegłego roku. Ponownie motorem wzrostu była konsumpcja (+1,9%A), która najmocniej kontrybuowała do ogólnego wzrostu gospodarczego. Pozytywnie kontrybuowały także inwestycje, lecz ich dynamika wzrostu bardzo mocno spadła. Największy negatywny wpływ na dane miał eksport. Oczywiście w danych widać przejściowy silny negatywny wpływ złej pogody, strajku w portach na zachodnim wybrzeżu oraz załamania się inwestycji na rynku ropy. Jednakże w figura tych widoczny jest także negatywny wpływ mocnego dolara, z którym jednak gospodarka będzie musiała sobie radzić najprawdopodobniej przez dłuższy okres.

Słabe dane z USA podbijają kurs EURUSD co nie sprzyja indeksom w Europie, które dodatkowo dostają w kość w wyniku powrotu rentowności 10-latek w Niemczech do powyżej 25 pkt. bazowych. DAX traci już blisko 3%, CAC40 ponad 2,1%, a WIG20 ponad 1,2%.

Na Wall Street rozmiary przeceny są dużo niższe. DJIA traci 0,5%, a S&P500 ok. 0,6%. W USA inwestorzy z pewności po cichy liczą na FED, który o 20:00 opublikuje komunikat po swoim posiedzeniu. Rynkowy konsensus zakłada, że FED wyśle lekko gołębi sygnał do rynków, co może ograniczyć spadki na parkietach giełdowych.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dział Analiz XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

S&P

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Słabe dane z USA, giełdy w dół