Słabnie duch przedsiębiorczości

opublikowano: 15-03-2018, 22:00

Trzy czwarte Polaków ma pozytywne podejście do biznesu, ale tylko jedna czwarta chciałaby otworzyć własną działalność.

Zaledwie 22 proc. Polaków deklaruje chęć zostania przedsiębiorcą. Znacznie lepiej jest na świecie, gdzie ducha przedsiębiorczości czuje w sobie 49 proc. pytanych. Nawet w porównaniu z Europą, gdzie 41 proc. osób myśli o założeniu własnej działalności, wypadamy blado — pokazujenajnowszy raport Amwaya, w ramach którego badaniem zostało objętych prawie 50 tys. osób z 44 państw świata, w tym ponad 1 tys. z Polski.

W efekcie nasz kraj uplasował się na 4. miejscu od końca, jeśli chodzi o wskaźnik ducha przedsiębiorczości. I to mimo że aż 71 proc. Polaków ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu. Jedną z największych barier jest obawa przed porażką (48 proc. badanych).

— Polaków cechuje wysokie przywiązanie do własności prywatnej i stanu posiadania.

Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej, często przy niewystarczającym wsparciu zewnętrznym, staje się zbyt ryzykownym działaniem — zwraca uwagę dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Koźmińskiego.

W tym kontekście ewentualna porażka zagraża elementarnej potrzebie bezpieczeństwa. Co prawda na poziomie wykształcenia i kompetencji przedsiębiorczych Polacy wypadają relatywnie dobrze. Naszym rodakom często brakuje jednak wsparcia finansowego i determinacji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu