Słaby funt dotknie polskie spółk

opublikowano: 12-11-2018, 22:00

Wciąż nie ma pewności co do rozstrzygnięcia negocjacji między UE i Wielką Brytanią.

Istnieje jednak ryzyko, że w przypadku twardego Brexitu podwójnie ucierpią polscy eksporterzy — wynika z analizy Akcenty, instytucji płatniczej. Potencjalne problemy to bowiem nie tylko utrudniony dostęp do brytyjskiego rynku, cła i kontrole graniczne, ale także znaczny spadek wartości funta. Analitycy Akcenty prognozują, że w przypadku braku porozumienia i okresu przejściowego, kurs funta może spaść nawet poniżej poziomu4,6 zł. A większość kontraktów handlowych między stronami brytyjską i polską jest rozliczana w funtach.

— Dzięki temu firmy unikają niepotrzebnego kosztu przewalutowań z funtów na euro, a potem po polskiej stronie znów z euro na złotówki — tłumaczy Miroslav Novák, analityk Akcenty.

Dodaje, że perspektywa opuszczenia UE przez Wielką Brytanię już odbiła się na notowaniach brytyjskiej waluty, której kurs w stosunku do złotówki utrzymuje się na niskim poziomie.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu