SLD i SdPl przeciw wejściu Leppera do komisji śledczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2005, 20:16

Lider Samoobrony Andrzej Lepper może mieć kłopoty z wejściem w skład sejmowej komisji śledczej ds. PZU. Wniosek o wyłączenie go z listy posłów kandydujących do komisji złożył w poniedziałek u marszałka Sejmu klub SdPl. Także szef klubu SLD Krzysztof Janik poinformował, że Sojusz "skorzysta z prawa weta" w stosunku do kandydatury Leppera.

Lider Samoobrony Andrzej Lepper może mieć kłopoty z wejściem w skład sejmowej komisji śledczej ds. PZU. Wniosek o wyłączenie go z listy posłów kandydujących do komisji złożył w poniedziałek u marszałka Sejmu klub SdPl. Także szef klubu SLD Krzysztof Janik poinformował, że Sojusz "skorzysta z prawa weta" w stosunku do kandydatury Leppera. Przeciwko kandydaturze Leppera wypowiadał się też lider PO Jan Rokita.

Sam Lepper zapowiedział w poniedziałek, że jeśli nie znajdzie się on w składzie komisji śledczej, to nie będzie w niej żadnego przedstawiciela jego partii. "Nikt nie będzie nam dyktował, nie będzie tego robił pan Rokita, Tusk i inni, kto z Samoobrony ma być w tej komisji" - powiedział Lepper.

Jak podkreślono w uzasadnieniu wniosku SdPl, Lepper "był karany sądownie za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, ścigane z oskarżenia publicznego, a także obecnie prowadzone są przeciwko niemu postępowania sądowe".

W ocenie SdPl, obecność Leppera w komisji śledczej jest "sprzeczna z ideą praworządności, której przywracaniu służy powoływanie komisji śledczych".

Z kolei według Janika, Lepper "nie jest merytoryczny, jest osobą, która ma liczne zatargi z wymiarem sprawiedliwości i trudno, żeby był autorytetem dla ludzi, którzy będą oglądać i słuchać tej komisji".

Lepper został skazany przez sąd m.in. w sprawie rolniczej blokady terminalu w Świecku (Lubuskie) oraz za znieważenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i dwóch byłych wicepremierów - Leszka Balcerowicza oraz Janusza Tomaszewskiego.

W piątek szef klubu PO Jan Rokita pytany przez dziennikarzy, czy Platforma będzie chciało zablokować kandydaturę Leppera do komisji, wyraził opinię, że "osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa kryminalne nie powinna być członkiem komisji śledczej". Jak zapowiedział, klub PO przedstawi takie stanowisko Prezydium Sejmu.

Szef Samoobrony oświadczył w poniedziałek, że ani on, ani jego bliscy nie są w żaden sposób związani z PZU. A to - przypomniał - zgodnie z ustawą o komisji śledczej, jedyny warunek wykluczenia z jej prac. Powiedział, że jeśli zostanie członkiem komisji, będzie starał się o fotel jej przewodniczącego, "choć to nie będzie łatwe" - ocenił. (Według ustawy o komisji śledczej, poseł nie może wchodzić w skład komisji m.in. jeśli sprawa, którą bada komisja dotyczy go bezpośrednio, lub istnieje okoliczność, która mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie). 

Poseł Samoobrony Krzysztof Filipek powiedział, że jeśli sejmowe kluby zgodzą się, aby Lepper został szefem komisji, to jej prace nie będą trwały długo - powinny zakończyć się do 30 kwietnia.

"Komisja będzie pracowała w sposób merytoryczny i obiektywny. Będzie starała się faktycznie dociec prawdy, w odróżnieniu troszeczkę od innych komisji, w których niektórym posłom zależy na udziale przy kamerach i robieniu punktów dla swoich partii politycznych" - oświadczył Filipek.

Według wicemarszałka Sejmu Tomasza Nałęcza, kluby do wtorku do godz. 21 mogą zgłaszać zastrzeżenia w stosunku do kandydatur do komisji śledczej ds. PZU. Zastrzeżeniami zajmie się w środę prezydium Sejmu. Sejm będzie głosował nad kandydatami do komisji na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę.

Oprócz Leppera kandydatami klubów i kół parlamentarnych do komisji są: Ryszard Zbrzyzny, Jerzy Czepułkowski i Ryszard Tomczyk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Cezary Grabarczyk (PO), Przemysław Gosiewski (PiS), Jan Bury (PSL), Janusz Dobrosz (LPR), Bogdan Lewandowski (SdPl), Marek Pol (UP) i Ewa Kantor ("Dom Ojczysty").

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane