Śledczy prześwietlą syndyka Grunfeldu

opublikowano: 04-12-2016, 22:00

Prokuratura sprawdza, czy syndyk śląskiego dewelopera nie przekroczył uprawnień. Wierzyciele chcą jego odwołania.

Katowicka firma Grunfeld tuż przy stawie o tej samej nazwie miała stworzyć ekskluzywne osiedle z molo, przystanią i plażą. Wybudowała fundamenty i piwnice, a w czerwcu 2014 r… zbankrutowała. Władzę nad firmą i nieruchomością przejął syndyk Maciej Baranowski. Prokuratura Rejonowa Katowice-Północ właśnie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia przez niego uprawnień na szkodę wierzycieli i komandytariusza Grunfeldu. Uznała tym samym, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnieniaprzestępstwa. Nikomu jednak nie przedstawiono zarzutów. Z naszych informacji wynika, że prokuraturę interesuje m.in. pożyczka gotówkowa, którą syndyk zaciągnął od osoby prywatnej, kwestia jego wynagrodzenia oraz rzekome: opieszałość w prowadzeniu postępowania i wadliwość prób sprzedaży nieruchomości Grunfeldu.

— Nie są mi znane podstawy wszczęcia postępowania karnego. Nie wiem, o jakie rzekome przekroczenie uprawnień może chodzić. Wyjaśnienia wszelkich działań przedstawiam na piśmie sędziemu komisarzowi: kilkanaście pism w tej sprawie znajduje się w aktach do wglądu dla wszystkich wierzycieli — komentuje Maciej Baranowski. Z informacji „PB” wynika jednak, że we wrześniu sąd okręgowy,na wniosek trójki wierzycieli, wyłączył ze sprawy dotychczasowego sędziego komisarza Marka Stachurę. A tego typu decyzje w realiach polskiej Temidy należą do wyjątków. Syndyk zapewnia też, że na ostatnim posiedzeniu rady wierzycieli „właściwie wszystkie kwestie” sporne „zostały uznane za wyjaśnione”. Część wierzycieli ma najwyraźniej inne zdanie, bo w sądzie są już kolejne wnioski o odwołanie syndyka i umorzenie postępowania upadłościowego.

— Działania przeciwko mnie nie mają żadnych podstaw prawnych. Mają jedynie zmusić mnie do podejmowania takich, a nie innych decyzji. Podkreślam, że syndyk nie działa w interesie niektórych, lecz ogółu wierzycieli — komentuje Maciej Baranowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu