Słodko-gorzka dyskusja podatkowa

opublikowano: 17-01-2020, 09:24

Ministerstwo Zdrowia chce wspierać prozdrowotne wybory Polaków przy pomocy dodatkowych opłatach za niektóre produkty. Czy to wystarczy?

Otyłość jest w Polsce coraz większym problemem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że jedną z jej przyczyn jest nadmierne spożycie słodzonych napojów – i chce coś z tym zrobić przy pomocy nowej ustawy o wspieraniu prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Projekt, ogłoszony pod koniec grudnia, przewiduje wprowadzenie dodatkowych opłat za sprzedaż słodzonych napojów, z których wpływy mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy okazji opłatami mają zostać też obciążone małe buteleczki mocnych alkoholi, czyli tak zwane małpki, a na dokładkę producenci suplementów diety mają oddawać państwu procent od wydatków na ich reklamę.

Po co dokładnie w Polsce mają zostać wprowadzone takie przepisy? Czy pomogą, czy zaszkodzą - i komu? O tym w "PB do słuchania" mówią przedstawiciele ministerstwa zdrowia, przedsiębiorcy i ekspertka z dziedziny dietetyki.

O uzasadnieniu ustawy i jej możliwych modyfikacjach opowiadał mi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Andrzej Gantner, dyrektor generalny zrzeszającej gigantów spożywczych Polskiej Federacji Producentów Żywności krytykował projekt i sugerował inne rozwiązania. Swoje uwagi i inne pomysły miał też wiceprezes Wyborowej Pernod Ricard, szef Stowarzyszenia Polska Wódka, przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy i prezes fundacji Muzeum Polskiej Wódki - była to jedna osoba, bo te wszystkie stanowiska zajmuje znający się na rynku mocnych alkoholi jak mało kto Andrzej Szumowski.

Na koniec pomysł wprowadzania dodatkowych opłat za produkty, których konsumpcja nie sprzyja zdrowiu, oceniła dr hab. Ewa Lange z Katedry Dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania na www.pb.pl/dosluchania i w Twojej aplikacji podcastowej (np. na Spotify lub w Lectonie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane