Słońce na kopalni

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kontrolowany przez Zygmunta Solorza i notowany na giełdzie, zrobił krok na drodze do realizacji zielonych celów. Zawarł z trzema bankami: PKO BP, Pekao i mBankiem umowę kredytu na nawet 175 mln zł. Pieniądze pozwolą sfinansować budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW w gminie Brudzew, na terenach pogórniczych po kopalni węgla brunatnego KWB Adamów.

Zielona rewolucja:
Zielona rewolucja:
Zieloną rewolucją w ZE PAK dowodzi prezes Piotr Woźny, który w rządzie też odpowiadał za rewolucję, czyli m.in. za program Czyste powietrze.

Farma w miejsce kopalni to niejedyny aspekt tej transformacji, która ma znaczenie korporacyjne, ale też regionalne. Farmę fotowoltaiczną zbudują bowiem przekwalifikowani górnicy, którzy jeszcze pół roku temu pracowali w kopalni, a teraz — po kursach — budują wielkoskalową fotowoltaikę.

Zakończenie budowy farmy planowane jest na czwarty kwartał tego roku. Energię z tej instalacji, na zasadzie umowy PPA (power purchase agreement — umowa bezpośrednia wytwórcy z odbiorcą), odbierać będzie Polkomtel, telekomunikacyjna firma należąca do Zygmunta Solorza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane