Słowacja: Prezydent krytykuje premiera za postawę wobec budżetu UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 08:24

Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz skrytykował premiera Mikulasza Dzurindę za dystansowanie się od pozostałych nowych członków Unii Europejskiej, którzy postanowili stworzyć wspólny front wobec brytyjskiego projektu budżetu UE na lata 2007 - 2013.

Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz skrytykował premiera Mikulasza Dzurindę za dystansowanie się od pozostałych nowych członków Unii Europejskiej, którzy postanowili stworzyć wspólny front wobec brytyjskiego projektu budżetu UE na lata 2007 - 2013.

    "Nie gramy solo, jesteśmy graczami zespołowymi" - przypomniał Gaszparovicz w wywiadzie dla słowackiej agencji SITA, publikowanym przez media w środę - uznał, że proponowany przez Londyn projekt budżetu UE powinni najpierw ocenić słowaccy specjaliści. Potem rząd w Bratysławie powinien przyjąć jednoznaczne stanowisko i dopiero wówczas premier może je przedstawiać na forum Unii Europejskiej.

  "Niektóre ostatnie decyzje premiera w polityce zagranicznej trzeba będzie przedyskutować" - zaznaczył Gaszparovicz.

  Prezydent Słowacji przypomniał, że premier Dzurinda w ostatni piątek w Budapeszcie wyraźnie odciął się od inicjatywy innych nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, które zamierzały utrzymać wspólny front, by doprowadzić szybko do przyjęcia korzystnego dla nich budżetu unijnego.

  "Otrzymałem dwa projekty listów premierów Dziesiątki, ale odrzuciłem oba, nie podpisałem ich i nie podpiszę, ponieważ pragnę porozumienia i nie chcę nowych linii podziału. Nie podpiszę czegoś, co jest przeciwko interesom słowackim i europejskim" - powiedział Dzurinda w Budapeszcie.

  Swoją opinię słowacki premier powtórzył we wtorek w Bratysławie. Co prawda uznał, że proponowane cięcia funduszy na rozwój nowych państw członkowskich są "zbyt duże", równocześnie jednak zapewniał, że brytyjski projekt "umożliwia rozpoczęcie dyskusji" nad budżetem UE na lata 2007-2013.

  Także czeski premier Jirzi Paroubek wyraża opinię, że przedstawiony przez Wielką Brytanię projekt budżetu UniiEuropejskiej na lata 2007-2013 jest "wart dyskusji". Tymczasem czeski prezydent Vaclav Klaus skrytykował ten projekt, ponieważ uważa, iż jest on "krzywdzący dla nowych krajów członkowskich" Unii Europejskiej.

    Słowackie media podkreślają, że w Polsce i na Węgrzech - w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej - istnieje pełna zgoda polityków co do odrzucenia przedstawionego przez Tony Blaira projektu przyszłego budżetu UE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane