Słupska strefa traci przez drogę i tarczę

opublikowano: 20-11-2017, 22:00

Brak S6 i wojskowe ograniczenia zniechęcają firmy. W trzecim kwartale ani jedna nie zdecydowała się na inwestycję.

Większość specjalnych stref ekonomicznych (SSE) zapowiada, że ten rok będzie rekordowy. Nie należy do nich Słupska SSE, która w pierwszym półroczuwydała siedem zezwoleń, podczas gdy rekordzista — mielecka — 26. W trzecim kwartale inwestorzy nie próżnowali i np. warmińsko-mazurska strefa ma już w tym roku na koncie 34 zezwolenia. W słupskiej nie wydano ani jednego.

SSSE w Redzikowie
Zobacz więcej

SSSE w Redzikowie FORUM

— Zaczynamy zbierać żniwo zaniechania budowy odcinka S6 oraz ulokowania tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Brak drogi spowodował, że dwóch inwestorów zrezygnowało, choć jeden ma już pozwolenie na budowę obiektu, a drugi zarezerwował działkę. Jeden inwestor przestraszył się ostatnio procedur związanych z bliskością amerykańskiej bazy — przyznaje Mirosław Kamiński, prezes słupskiej strefy.

Losy około 120 kilometrowego odcinka Sianów — Bożepole Wielkie wciąż się ważą, ale szanse, że powstanie w najbliższych latach, są małe. Z ostatnich informacji wynika, że nastąpi to po 2023 r. Budowa S6 była na liście rekompensat, których samorządowcy Pomorza Środkowego oczekiwali w związku z lokalizacją amerykańskiej bazy w Redzikowie.

W jej pobliżu obowiązują ograniczenia dotyczące wysokości i objętości obiektów — w promieniu 4 km od radaru nie można budować powyżej 18 m, a budowa obiektu wielkokubaturowego (6 tys. m sześc., czyli np. hala o powierzchni 1 tys. mkw. i wysokości 6 m) wymaga uzgodnień z polskim i amerykańskim dowódcą bazy. Strefa przeprowadziła z sukcesem kilka wniosków i uzgodnienia nie trwały więcej niż 60 dni, ale jednak odstrasza to firmy. O tym, jak ważna jest logistyka, świadczą zezwolenia z pierwszego półrocza.

— Na siedem firm sześć wybrało Koszalin, tylko jedna Słupsk — zauważa Mirosław Kamiński. Jednak nie składa broni. — Do końca roku wydamy cztery zezwolenia dla firm zajmujących się przetwórstwem spożywczym, magazynowaniem oraz spółki z branży metalowej. Łącznie inwestorzy obiecują 70-80 miejsc pracy i 60 mln zł nakładów — mówi prezes Słupskiej SSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu