Śmiłowski: Bankowcy oczekują wzrostu liczby otwieranych kont

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-10-2005, 15:42

Bankowcy oczekują wzrostu liczby otwieranych kont bankowych - wynika z październikowych badań Pentora. Tzw. ubankowienie społeczeństwa przekroczyło już 70 proc. - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Instytutu Pentor Eugeniusz Śmiłowski. Dodał, że oznacza to, iż w każdym gospodarstwie domowym jest przynajmniej jeden rachunek bankowy.

Bankowcy oczekują wzrostu liczby otwieranych kont bankowych - wynika z październikowych badań Pentora. Tzw. ubankowienie społeczeństwa przekroczyło już 70 proc. - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Instytutu Pentor Eugeniusz Śmiłowski. Dodał, że oznacza to, iż w każdym gospodarstwie domowym jest przynajmniej jeden rachunek bankowy.

Rok temu (w październiku 2004) GfK Polonia informowała, że wg. badań Austriackiego Instytutu badawczego GfK, 65 proc. Polaków powyżej 15. roku życia korzysta z usług bankowych. Średnia dla nowych krajów UE wynosiła prawie 80 proc. W Austrii odsetek korzystających z usług bankowych wynosił 97 proc.

Z październikowych badań Pentora wynika, że wzrostu liczby nowych rachunków spodziewa się 75 proc. placówek bankowych (wzrost o 8 pkt. w porównaniu do września), spadku - 1 proc. (spadek o 2 pkt), a 24 proc. nie przewiduje zmian (spadek o 7 pkt.). Saldo tej prognozy wynosi 74 pkt, co oznacza wzrost o 10 pkt w porównaniu do września.

Bankowcy uważają, że głównymi przyczynami niższej niż w Europie skłonności klientów do korzystania z banków jest wysokie bezrobocie i brak stałych dochodów, a także brak nawyków i wykształconej potrzeby oszczędzania oraz przyzwyczajenie do trzymania gotówki w domu.

Z badań wynika jednak, że w porównaniu z 2004 r. o 12 pkt. proc. (do 75 proc.) spadł odsetek wskazań, że przyczyną niskiego "ubankowienia" jest w Polsce wysokie bezrobocie i brak stałych dochodów. O 14 pkt. proc. (do 47 proc.) spadł również odsetek wskazań na brak nawyków i potrzeby oszczędzania.

Wzrósł natomiast z 37 do 41 proc. odsetek wskazań dotyczących przyzwyczajenia do trzymania gotówki w domu. 33 proc. wskazało też na preferowanie pieniądza gotówkowego. "Gotówka ma się dobrze" - powiedział Śmiłowski. Jego zdaniem, bariera istnieje nie tyle w świadomości klientów, ile w problemach z infrastrukturą, "choć bankowcy tego poglądu nie podzielają" - dodał. Słabą infrastrukturę jako problem wskazywało 12 proc. przedstawicieli banków.

Z badań Pentora wynika, że wg. 15 proc. bankowców nowo pozyskani klienci są głównym powodem wzrostu tegorocznych przychodów banków. Pięć razy więcej wskazań (75 proc.) dotyczyło zwiększenia liczby sprzedawanych produktów dotychczasowym klientom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane