Smutno w Boryszewie

GRA
16-05-2008, 00:00

Oprócz Hutmenu, na wynikach Boryszewa zaciążył m.in. oddział Elana.

Oprócz Hutmenu, na wynikach Boryszewa zaciążył m.in. oddział Elana.

Na początku roku ma już 15 mln zł straty netto.

Grupa chemiczno-metalurgiczna, kontrolowana przez Romana Karkosika, nie zachwyciła rezultatami po pierwszym kwartale. Ale inwestorzy mogli to przewidzieć. Boryszew konsoliduje bowiem wyniki Impexmetalu, a ten z kolei Hutmenu. A obie zależne firmy zanotowały kwartał znacznie słabszy od zeszłorocznego.

Skonsolidowane przychody Boryszewa spadły o 19 proc., do 1,03 mld zł. Zysk operacyjny zmalał prawie o 85 proc., do 15,55 mln zł, a na poziomie netto pojawiła się strata — wyniosła 12,8 mln zł, wobec 4,6 mln zł zysku rok temu.

Rezultatom grupy zaszkodził przede wszystkim mocny złoty względem dolara i euro oraz dramatyczne pogorszenie koniunktury w sektorze wyrobów miedzianych, wynikające z wysokich cen surowca. Ponadto Boryszew odczuł spadek popytu na polimer butelkowy, wytwarzany w toruńskim zakładzie Elana. W rezultacie fabryka poniosła w pierwszym kwartale stratę netto 15 mln zł, przy 95 mln zł sprzedaży.

— Sytuacja w Elanie jest smutna, ponieważ jej rynek coraz bardziej się załamuje — mówi Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

Przekonuje, że władze firmy wciąż szukają rozwiązania, które poprawi perspektywy firmy. Tak samo, jak szukają nowych projektów, w które Boryszew mógłby się zaangażować kapitałowo.

— Rozglądamy się. Przykładowo, mamy listę spółek przeznaczonych do prywatyzacji, które mogłyby nas interesować. Czekamy na ich wycenę przez skarb państwa — zapowiada Małgorzata Iwanejko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Smutno w Boryszewie