Sekretarz skarbu USA John Snow powiedział, że Stany Zjednoczone będą namawiać Chiny do stopniowego uwolnienia juana. Obecnie jest on powiązany z dolarem.
Składający wizytę w Chinach Snow nie powiedział, w jakim okresie czasu miałoby dojść do uwolnienia juana.
- Naszym obecnym celem jest uzyskanie zobowiązania [strony chińskiej-red.] dążenia do przyjęcia systemu płynnego kursu juana – powiedział Snow w czasie konferencji prasowej w Pekinie.
Podkreślił jednocześnie, że deficyt wymiany handlowej USA z Chinami, który w ubiegłym roku wyniósł 103 mld USD, jest nie do zaakceptowania. Snow powiedział, że rozmawiał z przedstawicielami chińskich władz o niezbędnych reformach zwiększających swobodę handlu między oboma krajami.
MD, Reuters