Socha: Eureko nie będzie mieć większości w PZU

opublikowano: 14-12-2004, 20:37

Eureko nie będzie mieć większości w PZU - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu minister skarbu Jacek Socha. Według niego, przed ofertą publiczną PZU, w której Skarb Państwa będzie chciał sprzedać około 20 proc. akcji, Europejski

Bank Odbudowy i Rozwoju będzie mógł kupić 5 proc. akcji polskiego ubezpieczyciela.

"W akcjonariacie PZU pojawi się EBOR jeszcze przed ofertą publiczną, który nabędzie od Skarbu Państwa 5 proc. akcji" -

powiedział.

Paneuropejski ubezpieczyciel Eureko nie będzie mieć zgody polskiego rządu na posiadanie większościowego pakietu PZU, a w planowanej do czerwca 2005 r. ofercie publicznej będzie mógł dokupić 5 proc. - powiedział minister skarbu o uzgodnionym

porozumieniu Skarbu Państwa z Eureko zaakceptowanym przez rząd.

Spór SP i Eureko przed sądem arbitrażowym zakończy się wraz z planowaną na przełomie maja i czerwca 2005 ofertą publiczną PZU - poinformował Socha.

"Rząd zmienił strategię prywatyzacyjną PZU i zamiast sprzedaży 21 proc. akcji Eureko, Eureko nabędzie 5 proc. akcji w ofercie publicznej" - powiedział Socha.

"Rząd podjął decyzję o podpisaniu nowego porozumienia z Eureko, które zostało zaakceptowane i będzie początkiem zakończenia sporu. Nastąpi ono po podpisaniu wspólnego wystąpienia do arbitrów o zawieszenie postępowania, które zakończy się wraz z upublicznieniem PZU" - powiedział Socha. Dodał, że koszty arbitrażu wyniosły ok. 1 mln euro.

Według Sochy, nowe porozumienie jest formą ugody, o którą arbitrzy zwracali się już dwukrotnie. Eureko zaakceptowało warunki w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Nadzorczej.

"Porozumienie będzie podpisane w ciągu kilku dni. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze przed świętami" - powiedział Socha.

Eureko jest właścicielem 20,91 proc. akcji PZU. W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, będący właścicielem 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji PZU.

Przyjęty w 2001 roku aneks do umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku stanowi, że w chwili publicznej oferty PZU Eureko będzie mogło dokupić 21 proc. akcji spółki. Jednak w 2002 roku rząd postanowił zachować kontrolę nad PZU.

"Porozumienie z Eureko zastąpi wcześniejsze porozumienia" - powiedział Socha.

Oferta publiczna akcji PZU zostanie przeprowadzona do czerwca przyszłego roku i po niej Skarb Państwa zachowa 25 proc. akcji PZU plus jedną akcję.

"Skarb Państwa po ofercie publicznej będzie posiadał 25 proc. akcji plus jedną akcję. Da to określone uprawnienia dotyczące kształtowania rady nadzorczej PZU. Na 9 członków Skarb Państwa będzie wyznaczał 3, a czwartego będzie proponował. Eureko będzie wskazywało 3 i jednego tzw. kandydata niezależnego, a 9 członka Rady będzie wyznaczał EBOR" - powiedział Socha.

Poinformował, że strony uzgodniły, kto będzie szefem RN spółki, nie podał jednak nazwiska.

"Skarb Państwa będzie posiadał głos blokujący przy zmianach statutu spółki. W myśl ugody Eureko zrzeknie się pakietu

większościowego i będzie posiadało do 40 proc. akcji PZU a w przyszłości, kiedy będzie chciało przekroczyć 50 proc., będzie

musiało uzyskać zgodę Rady Ministrów" - dodał minister skarbu.

Socha dodał, że Skarb Państwa będzie miał prawo pierwokupu akcji, gdyby Eureko zechciało sprzedać posiadany pakiet akcji.

3 stycznia ministerstwo Skarbu Państwa ma wybrać doradcę przy prywatyzacji PZU.

Rząd nie rozpatrywał zaplanowanego na wtorkowe posiedzenie tematu prywatyzacji w górnictwie. Został on przełożony na przyszły tydzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Socha: Eureko nie będzie mieć większości w PZU