Softbank kończy restrukturyzację

Mariusz Zielke
28-09-2001, 00:00

Softbank kończy restrukturyzację

Softbank ma w tym roku zredukować zatrudnienie o 100 osób i zrealizować prognozę przychodów (440 mln zł) i zysków (26 mln zł). Fuzja z Prokomem wciąż jest możliwa.

Do końca 2001 r. w Softbanku będzie pracować 230-240 osób. Ze spółki odejdzie 100 osób — 30 zostanie zwolnionych, a 70 trafi do spółek zależnych.

— Zmniejszyliśmy koszty o 15 mln zł. Powinniśmy zrealizować prognozę przychodów — 440 mln zł i zysku — 26 mln zł — mówi Aleksander Lesz, prezes Softbanku.

Do jej realizacji potrzeba jeszcze kontraktów za 60 mln zł. Spółka ma w 2002 r. przynieść 530 mln zł przychodów i 31 mln zł zysku.

— Do 55 proc. przychodów osiągniemy w tym roku z sektora bankowego. W 2000 r. było to 70 proc. Wzrósł nasz udział w sektorze publicznym — w 2001 r. przyniesie 30 proc. przychodów przy 20 proc. rok wcześniej — dodaje prezes.

Wciąż nie wiadomo, jak zakończy się przygoda Prokomu z akcjami Softbanku. Kierowana przez Ryszarda Krauze spółka kupiła niecałe 10 proc. akcji integratora, a firmy informowały o wspólnych działaniach i możliwości fuzji. Na deklaracjach jednak się skończyło.

— Prowadzimy rozmowy z Prokomem na temat fuzji, choć ostatnio mniej intensywne. Jesteśmy zainteresowani konsolidacją rynku. Dziś nie możemy jednak mówić, że fuzja nastąpi w przewidywalnym terminie — twierdzi Aleksander Lesz.

24 września na konto Softbanku wpłynęło 23 mln EUR (88 mln zł) od TDC Internet z tytułu sprzedaży 51 proc. akcji spółki internetowej Net2Net. Na początku października zacznie działać spółka NetPower — joint venture z Computer Associates — świadcząca usługi wypożyczania oprogramowania przez Internet. Należący do Softbanku portal Expander zamierza natomiast rozpocząć działalność także poza siecią.

— Mamy zamiar uruchomić z nowym partnerem kilkanaście do kilkudziesięciu punktów z usługami doradczymi w zakresie oferowanych przez Expandera 45 produktów finansowych. Umowa powinna zostać podpisana w przyszłym tygodniu — mówi Aleksander Lesz.

Nie ujawnia jednak, z kim Expander będzie współpracować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Softbank kończy restrukturyzację