Solidarni bez Solidarności

Ewa Szczecińska
opublikowano: 31-08-2006, 00:00

Organizacje związkowe stworzyły wspólny blok w wyborach prezesa z ramienia załogi. Solidarność zapowiedziała bojkot.

Cztery związki zawodowe Polskiej Miedzi, z największym Związkiem Zawodowym Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) na czele, wystawią wspólnych kandydatów w wyborach na reprezentanta załogi w zarządzie giełdowej spółki. Organizacje podpisały porozumienie o wspólnym i solidarnym uczestniczeniu w akcji.

— Nie tylko wystawiamy kandydatów, ale organizujemy im wspólną kampanię wyborczą, dając załodze wiele możliwości. Jedni lubią starszych, inni młodszych, jeszcze inni wykształconych. Będzie z czego wybierać — mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący ZZPPM i poseł SLD.

Pakt podpisali ZZPPM, Związek Zawodowy Pracowników Dołowych Rudna, Związek Zawodowy Pracowników Administracji i Dozoru Technicznego i Związek Zawodowy Ratowników Górniczych. Skupiają one prawie 9 tys. pracowników koncernu, czyli połowę zatrudnionych.

— Liczymy, że jeden z naszych kandydatów wygra wybory — mówi Piotr Trempała, szef Zawiązku Zawodowego Pracowników Dołowych w Rudnej.

Jest niemal pewne, że 18 i 19 października tak się stanie. Podpisany pakt jest odpowiedzią na oświadczenie zakładowej Solidarności, która zapowiedziała bojkot wyborów i nie wystawiła żadnego kandydata. Zdaniem Józefa Czyczerskiego, jej szefa, funkcja członka zarządu z ramienia załogi jest niepotrzebna. To jedynie kolejna intratna posada z dobrą pensją. Wiceprezes wybrany przez załogę zarabia około 30 tys. zł miesięcznie. Do tej pory był nim Wiktor Błądek, którego kandydaturę wystawił ZZPPM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy