'Solidarność' chce wyjaśnień ws. Poczty Polskiej

opublikowano: 14-12-2004, 22:02

Obradująca w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wezwała we wtorek ministra infrastruktury oraz dyrektora generalnego Poczty Polskiej do przedstawienia pełnego planu reorganizacji tego przedsiębiorstwa oraz "uczciwego dialogu w tej sprawie z partnerami społecznymi".

Związek zaapelował jednocześnie do rządu i parlamentu o zwrócenie uwagi na sytuację w Poczcie Polskiej.

W przyjętym stanowisku Komisja Krajowa "S" zarzuciła dyrektorowi generalnemu Poczty Polskiej, że "podejmuje działania prowokacyjne wobec załogi i partnerów społecznych. Przykładem tego typu działań jest pochopne wprowadzanie instytucji jednego pracodawcy, pomimo niedawnej ogólnopolskiej manifestacji pracowników i trwającego obecnie sporu zbiorowego ze wspólną reprezentacją związków zawodowych" - głosi stanowisko "S".

Związek wezwał szefa Poczty Polskiej do "zaniechania jednostronnego narzucania swojej woli oraz uwzględnienia merytorycznych uwag związków zawodowych, wskazań Rady Poczty Polskiej i opinii posłów z sejmowej komisji infrastruktury".

Komisja Krajowa "S" ostrzega, że sytuacja w firmie grozi wybuchem konfliktu społecznego o zasięgu ogólnopolskim, ogromnym zadłużeniem firmy oraz masowymi zwolnieniami pracowników.

Na początku grudnia wiceminister infrastruktury Wojciech Hałka zapewnił w Sejmie, że restrukturyzacja w Poczcie Polskiej nie ma na celu i nie doprowadzi do zwolnień pracowników.

Jego zdaniem, w planie restrukturyzacji Poczty chodzi o to, by wszyscy pracownicy mieli miejsca pracy i możliwość zatrudnienia w nowych warunkach. Wiceminister zapewnił przy tym, że konieczność przekwalifikowania się dotknie przede wszystkim pracowników administracyjnych, a nie zatrudnionych bezpośrednio przy świadczeniu usług.

Jak wówczas poinformował Hałka, celem zmian restrukturyzacyjnych w Poczcie Polskiej jest przede wszystkim jej rozwój i poprawa konkurencyjności.

"Restrukturyzacja w Poczcie Polskiej skupia się obecnie na zmianach organizacyjnych, które mają usprawnić funkcjonowanie

przedsiębiorstwa, poprawić jakość usług, przyśpieszyć proces decyzyjny wewnątrz poczty" - powiedział.

Zgodnie z nowym prawem pocztowym, od stycznia 2006 r. rozpocznie się uwalnianie rynku usług pocztowych. Od stycznia 2009 r. nastąpi pełna liberalizacja tych usług. Już obecnie - przypomniał Hałka - działa na rynku 80 podmiotów aktywnie konkurujących z Pocztą Polską.

Dlatego - uważa wiceminister Hałka - bez podjęcia restrukturyzacji, Poczta może utracić płynność finansową i osłabić swą pozycję na rynku. To zaś - jego zdaniem - w konsekwencji odbiłoby się na klientach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 'Solidarność' chce wyjaśnień ws. Poczty Polskiej