Solorz awansuje w rankingu dywidend

KSA. KL
30-06-2008, 07:37

Medialny potentat zainkasuje prawie 26 mln zł z zysku Cyfrowego Polsatu. Da mu to palmę pierwszeństwa w zestawieniu „PB”.

Zwyczajne walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zwołane na 4 lipca ma się zająć m.in. podziałem zysku za 2007 r. Do rozdysponowania jest ponad 115 mln zł. Z tej kwoty 0,46 mln zł zasili kapitał zapasowy, a nieco ponad 77 mln zł ma pokryć stratę z lat ubiegłych. Na wypłatę dywidendy zaproponowano 37,57 mln zł, czyli 0,14 zł na akcję. Nie jest to może porażająca kwota, biorąc pod uwagę ostatnie zestawienie „Pulsu Biznesu” dotyczące spółek dywidendowych, ale dzięki decyzji walnego zgromadzenia Zygmunt Solorz-Żak awansuje na pierwsze miejsce na liście indywidualnych inwestorów — beneficjentów wypłaty z zysku.

Nic nie wie
Według danych na dzień zatwierdzenia raportu rocznego Cyfrowego Polsatu, Zygmunt Solorz-Żak pośrednio i bezpośrednio kontroluje 69 proc. akcji giełdowej spółki. Oznacza to, że otrzyma w formie dywidendy blisko 26 mln zł (1,3 mln zł przypadnie mu też z ATM Grupy). Tym samym na liście indywidualnych beneficjentów dywidend zdystansuje Zbigniewa Jakubasa, który wraz z podmiotami zależnymi otrzyma ponad 11 mln zł z zysku Mennicy. Zygmunt Solorz nie chce komentować wysokości dywidendy z Cyfrowego Polsatu, bo — jak twierdzi — nawet jej nie zna. Nie przywiązuje do tego wagi.

— Przede wszystkim z zysku trzeba pokryć straty. A to, co zostanie, będzie wypłacone jako dywidenda — ucina Zygmunt Solorz.

Nie zamierza ujawnić, czy pieniądze przeznaczy na inwestycje. A ma na oku kilka projektów. Spółka Polaris Finance, którą kontroluje w 85 proc., kupiła pakiet akcji Biotonu. Invest Bank przymierza się natomiast do złożenia oferty na wykup Banku Staropolskiego i jego wierzytelności. Na horyzoncie są kolejne projekty. W końcu w coś trzeba włożyć 839 mln zł, które Polaris Finance zainkasował z oferty publicznej Cyfrowego Polsatu.

Dla drobnych
Lipcowe WZA ma też uchwalić założenia polityki dywidendowej Cyfrowego Polsatu na lata 2008-10. Spółka ma proponować akcjonariuszom wypłacanie od 33 do 66 proc. zysku. Wysokość dywidendy ma być uzależniona m.in. od wysokości osiągniętego zysku, sytuacji finansowej spółki, zobowiązań i oceny perspektyw spółki.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA. KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Solorz awansuje w rankingu dywidend