Solution One emigruje do Holandii

opublikowano: 18-06-2019, 22:00

Istniejący od kilku lat fundusz inwestycyjny przenosi się za granicę. Powód? Perturbacje z polskim nadzorem.

W 2014 r. we współpracy z Saturn TFI powstał Solution One FIZ, autorski fundusz Tomasza Piwońskiego, odwołujący się do koncepcji funduszy hedgingowych.

W Polsce fundusz hedgingowy kojarzy się z ryzykiem, a na Zachodzie
ze stabilnością — zaznacza Tomasz Piwoński, zarządzający Solution One FIZ
Zobacz więcej

INNE SPOJRZENIE:

W Polsce fundusz hedgingowy kojarzy się z ryzykiem, a na Zachodzie ze stabilnością — zaznacza Tomasz Piwoński, zarządzający Solution One FIZ Fot. Marek Wiśniewski

— To fundusz hedgingowy, którego odpowiedników należałoby szukać w Londynie albo Nowym Jorku. Większość strategii, które realizujemy, to strategie typowe dla funduszy hedgingowych, np. arbitraż wykorzystujący różnice w wycenach tych samych instrumentów na różnych giełdach albo różnice w wycenach pochodnych i instrumentubazowego — tłumaczy Tomasz Piwoński.

Menedżer poza Solution One FIZ rozkręca fundusz Solution One korzystający z holenderskiej licencji.

— Obecnie część klientów zdecydowała się przenieść do funduszu w Holandii, więc aktywa w polskim FIZ spadają — mówi Tomasz Piwoński.

Sławomir Kamiński, prezes Saturn TFI zaznacza, że choć szczegóły (w tym terminy) nie są jeszcze ustalone, należy się liczyć z likwidacją Solution One FIZ. Tłem rozstania nie jest jednak konflikt między TFI a zarządzającym funduszem. Publicznie wyceny Solution One FIZ z całej jego historii nie są dostępne. Z dostępnych danych wynika, że do wiosny 2018 r. klienci funduszu raczej nie mieli powodów do narzekań. Od początku 2016 r. do maja 2018 r. fundusz zarobił ponad 15 proc. Koresponduje to z deklaracjami Tomasza Piwońskiego, że od początku działalności do maja 2019 r. fundusz zarobił ponad 40 proc., a jego celem jest wypracowywanie dużych kilku procent średniorocznego zysku. Fundusz realizował strategię poprzez spółki celowe (tzw. SPV), które prowadziły faktyczną działalność inwestycyjną. Sławomir Kamiński i Tomasz Piwoński twierdzą jednak, że wraz zaostrzaniem stanowiska KNF wobec FIZ-ów stawało się to coraz bardziej problematyczne.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Formuła polskich FIZ-ów jest przystosowana do inwestycji długoterminowych w akcje i nieruchomości. Przy takich inwestycjach przepisy są logiczne, a spółki celowe zapewniają odpowiednią dywersyfikację. Polskie przepisy nie są przystosowane do strategii funduszy hedgingowych. Nie chcieliśmy czekać, aż prawo dostosuje się do naszej strategii, i po wypracowaniu kilkuletniej historii wyników wybraliśmy inną jurysdykcję — tłumaczy Tomasz Piwoński.

Tomasz Piwoński zakłada, że dzięki nowej formule prawnej fundusz pozyska zagranicznych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, którzy nie mogli zrozumieć idei polskiego FIZ-u. Solution One chce od nich zdobyć równowartość 40 mln EUR lub 50 mln USD.

— Arbitraż jest najbardziej pożądaną strategią inwestycyjną, tylko okazji do jego realizacji jest mało. Solution One jest więc funduszem, który nie jest w stanie efektywnie funkcjonować powyżej pewnej wielkości aktywów. Gdyby więc ktoś przyszedł i zaproponował nam wpłatę 1 mld USD, nie potrafilibyśmy tych pieniędzy pomnażać w takiej strategii, jaką realizujemy — mówi Tomasz Piwoński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu