Sonda

MZ
opublikowano: 08-05-2007, 00:00

Czy prowadzenie działalności na Mazowszu, gdzie duży jest rynek, ale też konkurencja, to atut czy utrudnienie dla przedsiębiorcy?

Arkadiusz Baranowski

Folpak Baranowski A. i T., Mińsk Mazowiecki

Działalność w regionie mazowieckim jest dosyć łatwa, bo jest tu dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna. Mamy np. dobre połączenie z Warszawą. Mankamentem jest z kolei brak pracowników. Myślę, że Mazowsze to jeden z lepszych regionów na prowadzenie biznesu. A że jest tu duża konkurencja? No, cóż — to tylko motywuje nas do rozwoju.

Jerzy Muniak

No Limit

Region mazowiecki jest szczególnie dobry do prowadzenia interesów, bo się szybko rozwija, ma duży rynek konsumpcyjny i dużą sprzedaż dóbr produkcyjnych i usług. Uważamy, że ten region sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw.

Andrzej Strzeżek

No Limit

Jedyna wada Mazowsza, jaką mogę wymienić, wynika z decyzji poprzedniego prezydenta stolicy, który sparaliżował możliwości rozwoju naszej firmy — stanęliśmy pod ścianą i nie mogliśmy rozwijać naszych inwestycji. Działamy w branży usług logistycznych i chcieliśmy budować, a nie mieliśmy gdzie — utrudniały to skomplikowane procedury i przepisy, w tym m.in. zakaz wjazdu ciężarówek do stolicy. Pod tym względem na pewno lepiej jest działać poza Warszawą. Mazowsze ma jednak również atuty — nie trzeba szukać klientów — są tu bowiem światowe i bogate firmy.

Grzegorz Kamiński

Chem-Line

Są w Polsce

rynki dużo lepsze niż mazowiecki. Nasza firma o wiele większe zyski ze sprzedaży osiąga w województwach: łódzkim, podlaskim i lubelskim. Na Mazowszu w naszej branży panuje bardzo duża konkurencja i dlatego działa się tu trudniej.

Jarosław Adamkiewicz

Żak

Mamy oddziały w wielu regionach Polski, więc śmiało mogę stwierdzić, że pod względem prowadzenia biznesu na Mazowszu jest łatwiej niż gdzie indziej — przede wszystkim chłonność rynku jest większa. Poza tym im więcej firm, tym większe możliwości rozwoju. A do stolicy wszyscy ciągną, bo tu od zawsze jest największy ruch w interesie. Konkurencja napędza zaś koniunkturę.

Zbigniew Łuksza

Trzy Topole

Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Plusy Mazowsza to na pewno dostęp do wiedzy, informacji i nowości rynkowych. Ale trudniej tu niż w innych regionach o ludzi do pracy i o tereny, bo tu ceny są znacznie wyższe niż gdzie indziej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu