Sonel liczy na zysk

GRA
20-05-2009, 00:00

Producent mierników odzyskuje rynek rosyjski, cierpliwie płaci za opcje i tnie koszty. To trzy sposoby na dobry wynik w tym roku.

Producent mierników odzyskuje rynek rosyjski, cierpliwie płaci za opcje i tnie koszty. To trzy sposoby na dobry wynik w tym roku.

Sonel ma wprawdzie za sobą najgorszy kwartał w historii, ale cały rok powinien wypaść nieźle.

— Już w drugim kwarta- le będziemy na plusie. Cały 2009 r. też powinniśmy zakończyć z zyskiem — zapowiada Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonelu.

W pierwszym kwartale spółka zanotowała 0,66 mln zł straty netto. Skąd więc optymizm?

— Po pierwsze, liczymy m.in. na odbudowanie eksportu do Rosji. Nasz rosyjski partner uporał się już z problemami z płynnością, których przyczyną było wypowiedzenie kredytów przez banki. Udzieliliśmy mu pożyczki i już widać efekty. Idą do niego dwie wysyłki towarów miesięcznie — mówi Krzysztof Wieczorkowski.

Po drugie, lepiej ma też być z opcjami. Sonel ma z nimi problem, ponieważ fiaskiem zakończyły się rozmowy z Citibankiem o restrukturyzacji zobowiązań wynikających z tego tytułu. Dlatego co miesiąc spółka karnie płaci. I na razie traci.

— Nasze wpływy w walutach są mniejsze od zobowiązań opcyjnych, więc na ich rozliczeniu tracimy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Przewiduję jednak, że złoty będzie się umacniał, co podziała na naszą korzyść. Już teraz ujemna wycena naszych opcji wynosi 2,45 mln zł, czyli o ok. 1 mln zł mniej niż na koniec 2008 r. — podkreśla Krzysztof Wieczorkowski.

Wreszcie po trzecie, na poprawę wyniku ma również wpłynąć program oszczędnościowy. Na razie Sonelowi udało się zmniejszyć koszty o 10 proc., a "pod nóż" poszły głównie koszty płacowe.

— Dążymy do tego, aby obniżka kosztów była adekwatna do spadku sprzedaży, który wyniósł 16 proc. — twierdzi Krzysztof Wieczorkowski.

2,45

mln zł Taka była ujemna wycena opcji Sonelu na koniec kwietnia 2009 r. Ich ujemny wpływ na wynik netto za I kw. wyniósł 860 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sonel liczy na zysk