Spacex wybrał Teksas

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2014-08-07 00:00

Pierwszy na świecie komercyjny port kosmiczny powstanie w Teksasie

Należąca do amerykańskiego miliardera Elona Muska firma Space Exploration Technologies planuje budowę pierwszego na świecie komercyjnego portu kosmicznego w pobliżu Brownsville w Teksasie — donosi Bloomberg, powołując się na urząd gubernatora.

Elon Musk (FOT. Bloomberg)
Elon Musk (FOT. Bloomberg)
None
None

Firma SpaceX, działająca w kalifornijskim Hawthorne, została założona przez Elona Muska w 2002 r. Na razie projektuje, buduje i testuje rakiety. Jej celem jest umożliwienie życia na innych planetach. Brownsville, jeden z najbiedniejszych obszarów metropolitalnych w USA, wygrał rywalizację z lokalizacjami na Florydzie, w stanie Georgia i w Portoryko Port ma zapewnione 2,3 mln USD z Teksańskiego Funduszu Przedsiębiorczości na dofinansowanie stworzenia około 300 miejsc pracy.

Projekt ma przynieść teksańskiej gospodarce około 85 mln USD inwestycji kapitałowych. Stan zaoferował jeszcze dodatkowe 13 mln USD ze SpacePort Trust Fund na rozwój infrastruktury, a lokalne samorządy zadeklarowały 5 mln USD na wsparcie inicjatywy.