Spadek bezrobocia sezonowy, bez perspektyw na poprawę

06-05-2003, 12:37

(ISB) - Bezrobocie wciąż utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie, choć powoli zaczyna już maleć. Jest to jednak jedynie zjawisko sezonowe, a nie trwałe odwrócenie się trendu, uważają analitycy. Co więcej, nadal brak jest, ich zdaniem, mechanizmów, które pozwoliłyby na powstawanie nowych, trwałych miejsc pracy i na spadek bezrobocia nawet w perspektywie kilku miesięcy.

Stopa bezrobocia, czyli odsetek osób zarejestrowanych jako bezrobotni w urzędach pracy, wyniosła w marcu 18,7% wobec 18,8% w lutym. A bezrobocie mierzone według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosło w czwartym kwartale 2002 roku 19,7%.

Badania BAEL pokazują np., że w ostatnim czasie spada aktywność zawodowa Polaków (czyli suma tych, którzy mają pracę i tych, którzy jej szukają), a rośnie bierność (czyli suma tych, którzy nie mają pracy i jej nie szukają). Zmniejsza się więc tzw. gotowość do pracy, co zwiększa obciążenia grupy pracujących. Niespełna połowa Polaków w wieku produkcyjnym pracuje. Ogółem 7,7 mln osób utrzymuje resztę polskiego społeczeństwa.

“Bezrobocie powinno się w kwietniu sezonowo obniżyć do 18,4%, jednak nie oznacza to w żadnym wypadku rewolucji na rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia zawsze zaczyna się w drugim kwartale obniżać, ale tylko sezonowo” – powiedział Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

Wiosenny i letni spadek bezrobocia jest w polskiej gospodarce związany ze wzmożoną aktywnością w sektorze budowlanym i rolniczym.

„Jest to więc czysto sezonowy spadek. Nie zostały jeszcze po prostu uruchomione mechanizmy, które pozwalałyby na prawdziwą absorpcję bezrobocia” – powiedział Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Banku.

Na brak poprawy w polskiej gospodarce wskazują prognozy wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB), który nie powinien być w pierwszym kwartale 2003 roku o wiele, jeśli w ogóle, wyższy od 2,1% odnotowanego w ostatnich trzech miesiącach 2002 roku.

„W pierwszym kwartale nie widać poprawy dynamiki inwestycji. (...) Mamy do czynienia ze stabilizacją tempa wzrostu, nie widać jeszcze punktu zwrotnego. A czekamy na ożywienie właśnie inwestycji, co może absorbować bezrobocie” – powiedział Krześniak.

Na spadek bezrobocia trzeba będzie więc jeszcze długo poczekać.

"Ze względów demograficznych i braku istotnego ożywienia w gospodarce spodziewamy się, że na koniec roku stopa bezrobocia ukształtuje się w granicach 18,7%" - powiedział Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP.

Szacuje się bowiem, że z powodu wyżu demograficznego rocznie na rynku pracy pojawia się w Polsce netto 300.000 nowych osób.

"Na trwalszy spadek bezrobocia trzeba będzie poczekać co najmniej do początku przyszłego roku" – dodał.

Równie pesymistycznie postrzega rynek pracy w najbliższej przyszłości (i nie tylko) ekonomista Deutsche Banku, chyba że nastąpi faktyczny przełom w polskiej gospodarce.

„Istnieje wciąż ryzyko, że bezrobocie wręcz odbije pod koniec roku. Nie stanie się tak jednak, jeśli dynamika wzrostu gospodarczego przekroczy w drugiej połowie 2003 roku 3%. Ale za wcześnie o tym nawet mówić, gdyż na razie tego nie widać” – powiedział Krześniak.

Poprawa sytuacji na rynku pracy wymaga, zdaniem Krześniaka, przede wszystkim przynajmniej stabilnego popytu krajowego. A popyt w polskiej gospodarce wydaje się podążać w dokładnie odwrotnym kierunku, czyli zaczyna słabnąć.

Wskazują na to głównie dane o spadku importu w marcu - drugi miesiąc z rzędu - oraz niższa sprzedaż detaliczna, która spadła w marcu o 1,7% w ujęciu rocznym.

„Jest pewna szansa [na trwały spadek bezrobocia – przyp. ISB], jeśli nie nastąpi załamanie popytu, jeśli dane o spadku dynamiki sprzedaży detalicznej nie potwierdzą się w następnych miesiącach, jeżeli utrzyma się w miarę stabilne spożycie indywidualne, jeśli ruszą inwestycje w drugiej połowie roku i przyspieszy gospodarka w strefie euro” – podsumował Krześniak.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o bezrobociu w kwietniu w drugiej połowie maja.2002 rok w wysokości ok. 2 zł na akcję, zgodnie z budżetem spółki na 2003 rok. (ISB)

Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadek bezrobocia sezonowy, bez perspektyw na poprawę