Spadek PMI Chin

opublikowano: 30-04-2019, 06:24

Oficjalny indeks aktywności przemysłu Chin spadł w kwietniu, co uznano za oznakę niepewności stabilizacji drugiej gospodarki świata.

Chiński urząd statystyczny podał, że PMI przemysłu spadł do 50,1 w kwietniu z 50,5 w marcu. PMI sektora usług i budownictwa spadł do 54,3 z 54,8.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

- Dzisiejsze dane o PMI sugerują, że silne ożywienie z marca nie jest kontynuowane – powiedziała Michelle Lam, ekonomistka obszaru Wielkich Chin w Societe Generale w Hongkongu. – Niemniej, aktywność jest większa niż na przełomie roku. Przyswajane dopiero cięcia podatków powinny w miarę upływu czasu umacniać gospodarkę – dodała.

Nieoficjalny PMI przemysłu, szacowany przez Markit Economics, pokazał spadek indeksu aktywności w kwietniu do 50,2 z 50,9 miesiąc wcześniej.

Ekonomiści liczyli, że dane nie zmienią się w porównaniu z marcem, kiedy PMI przemysłu powrócił powyżej 50, granicy oddzielającej spadek od wzrostu aktywności. Optymizm budziły także lepsze niż oczekiwano dane o tempie wzrostu gospodarki Chin w pierwszym kwartale, wynoszącym 6,4 proc., oraz wzroście produkcji przemysłowej o 8,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane