Spadek rupii najdłuższy od 2007 r.

Indyjska waluta, podobnie jak nasz złoty, nie może zaliczyć ostatnich dni do udanych. Notowania rupii notują bowiem najdłuższą serię spadkową od 2007 r., donosi Bloomberg. Eksperci tłumaczą to odpływem kapitałów spowodowanym rosnącym prawdopodobieństwem podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Stan posiadania indyjskiego długu denominowanego w rupiach przez zagranicznych inwestorów zmniejsza się już siódmy dzień. Wszystko przez wystąpienia kolejnych przedstawicieli Fed, wspierających w swoich komentarzach podniesieni kosztów pieniądza w USA. Obecnie, jak szacują analitycy banku Goldman Sachs prawdopodobieństwo podniesienia stóp podczas czerwcowego posiedzenia FOMC wynosi około 35 proc.

Notowania rupii wobec dolara i stan posiadania indyjskiego długu
Zobacz więcej

Notowania rupii wobec dolara i stan posiadania indyjskiego długu

Bloomberg

Podczas wtorkowych notowań na giełdzie w Bombaju kurs rupii w stosunku do amerykańskiego dolara zniżkuje o około 0,3 proc. do poziomu 67,6875 za „zielonego”, co zwiększa skalę przeceny obserwowanej od 11 maja do ponad 1,7 proc. To najdłuższa taka przecena od 2007 r. Od początku bieżącego roku deprecjacja rupii sięga już ponad 2,3 proc., co czyni z indyjskiej rupii najgorszą spośród azjatyckich walut.

W ciągu minionych sześciu sesji (do poniedziałku) zagraniczni inwestorzy sprzedali indyjskie rządowe i korporacyjne papiery dłużne o wartości 52,6 mld rupii (776 mln USD), co jest najdłuższą taką serią od lutego, wynika z danych National Securities Depository. Dodatkowo w ubiegłym tygodni sprzedali akcje indyjskich spółek o wartości o 47,4 mln USD przekraczającej wartość zakupionych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Spadek rupii najdłuższy od 2007 r.