Czytasz dzięki

Spadki na GPW, w WIG20 najwięcej straciła PGE

  • PAP
opublikowano: 25-09-2019, 17:58

W środę na warszawskim parkiecie główne indeksy zniżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół PGE, Tauron i Orange.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

Na środowym zamknięciu WIG20 stracił 0,7 proc. osiągając poziom 2.159,68 pkt., WIG zniżkował 0,7 proc. do 57.085,05 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,6 proc. do 3.706,13 pkt., a sWIG80 spadł 0,4 proc. do 11.549,60 pkt.

Z indeksów sektorowych zwracał uwagę spadek – o 4,2 proc. – WIG-energia, który okazał się najsilniejszy od 7 maja 2019. Największy wpływ na zachowanie się indeksu miała zniżka kursów PGE (waga w indeksie ponad 50 proc.), ale także Tauronu, Enei i Energi.

Obroty na GPW wyniosły 656 mln zł, z czego 560 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

DAX stracił 0,60 proc., a S&P500 zwyżkował 0,31 proc. o godz. 17.20.

WIG20 po otwarciu poniżej wtorkowego zamknięcia wszedł w trend spadkowy, który został skorygowany po godz. 16.00, kiedy na rynkach bazowych doszło do wzrostów – S&P500 zaczął nieznacznie zwyżkować po tym, gdy inwestorzy poznali transkrypcję zapisu rozmowy prezydenta USA z prezydentem Ukrainy.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA przeważały spadki, w większości, w skali porównywalnej z warszawskim parkietem. Najsilniej zniżkowały akcje czeskie – PX stracił 1,6 proc. Wyjątkiem okazał się rynek turecki, gdzie BIST100 poszedł w górę o 0,5 proc.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: PGE – w dół o 5,6 proc., Tauron – ze zniżką o 4,0 proc. i Orange – na minusie o 3,5 proc. Zniżkowała również cena PGNiG – o 3,0 proc., CD Projektu – o 1,5 proc. i mBanku – o 0,8 proc.

Mimo wzrostu o ok. 1 proc. tuż po otwarciu środowej sesji, kurs PGE na zamknięciu zaliczył wyraźny spadek.

PGE we wtorek wieczorem poinformował, że skonsolidowany zysk netto wyniósł w pierwszej połowie 2019 roku 1.702 mln zł wobec 1.281 mln zł zysku rok wcześniej - wynik był zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki.

W prezentacji wynikowej spółka podała, że spodziewa się w 2019 roku wzrostu raportowanego wyniku EBITDA w porównaniu z 2018 r. w segmencie obrotu i stabilnego wyniku w ciepłownictwie.

W trakcie środowej sesji agencja Bloomberg podała, że analityk Erste Group Emil Popławski obniżył rekomendację dla akcji PGNiG do "trzymaj" z "akumuluj", a cenę docelową do 4,93 zł z 6,90 zł wcześniej.

Ponadto w ciągu sesji agencja poinformowała, że w raporcie inicjującym analitycy Credit Suisse wydali dla walorów CD Projektu rekomendację "neutralnie" – cenę docelową wyznaczyli na 270 zł.

W ciągu notowań na rynek napłynęła informacja agencji ratingowej S&P o obniżeniu części ratingów dla długu mBanku, co według niej jest skutkiem ogłoszenia przez głównego akcjonariusza mBanku – Commerzbanku - zamiarów sprzedaży swoich udziałów w polskim banku.

S&P oczekuje, że do tej transakcji może dojść w ciągu 12-18 miesięcy, a Commerzbank środki pozyskane ze sprzedaży chce użyć do poprawy swojej bazy kapitałowej i sfinansowania planu restrukturyzacyjnego.

Wśród spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: CCC – w górę o 3,3 proc., Pekao – ze wzrostem o 1,1 proc. i LPP – zwyżka o 1,1 proc.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje ZM Kania – spadek o 14,1 proc., Getin Holding – w dół o 10,9 proc., Idea Banku – zniżka o 8,7 proc. i Dębicy – strata o 6,8 proc. Spadła również cena Biotonu – o 1,8 proc.

W trakcie środowej sesji Dębica podała, że zarząd spółki podjął decyzję o ograniczeniu produkcji w IV kw. 2019 r. w wyniku uzyskania od kluczowego klienta eksportowego, firmy Goodyear, informacji o zmniejszeniu zamówień na opony produkowane przez spółkę w czwartym kwartale bieżącego roku.

W wyniku tego ograniczenia prognozowana produkcja w 2019 r. będzie niższa o 3,4 proc. dla segmentu opon do pojazdów osobowych i 1,8 proc. dla segmentu opon do pojazdów ciężarowych w porównaniu do planów produkcyjnych na 2019 r.

W ciągu notowań Bioton poinformował o dokonaniu odpisów aktualizacyjnych w ciężar sprawozdania finansowego za I półrocze 2019: odpisu wartości bilansowej licencji na sprzedaż produktów w ramach umowy z Beijing Smile Feed i aktualizacji wartości inwestycji w Biolek - łączna aktualizacja wyniosła na poziomie jednostkowym 173,5 mln zł oraz na poziomie skonsolidowanym 100,7 mln zł.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Polimeksu – wzrost o 13,6 proc., Oponeo. pl – w górę o 4,7 proc. i Vivid Games - wzrost o 4,1 proc. Zyskał także kurs Kęt – o 1,2 proc.

W ciągu sesji Polimex podał, że zawarł z Grupą Azoty umowę na budowę bloku energetycznego o wartości ok. 1,16 mld zł, z czego na rzecz grupy kapitałowej Polimex przypada ok. 99 proc. przychodów, a zamawiający zobowiązał się do zapłaty zaliczki w wysokości 5 proc. wynagrodzenia.

Kurs Vivid Games zakończył sesję na plusie, choć na początku notowań cena zyskiwała ponad 12 proc.

Vivid Games zaraportował we wtorek wieczorem, że zysk operacyjny w I półroczu 2019 r. wyniósł 2 mln zł wobec 220 tys. zł rok wcześniej, a strata netto wyniosła 980 tys. zł wobec straty 2,8 mln zł rok wcześniej.

Przed rozpoczęciem notowań spółka podała, że w ramach walnego zgromadzenia zwołanego na 21 października zamierza przedstawić akcjonariuszom celem głosowania uchwałę w sprawie upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy w całości lub w części.

Podczas środowej sesji Kęty podały, że szacunkowy skonsolidowany zysk netto w III kw. 2019 r. wyniesie ok. 92 mln zł, co oznacza wzrost o 11 proc. rdr.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane