Spadki przez makro i Kudrina

MD
15-06-2009, 22:19

Dow Jones, który w piątek wyszedł na plus w tym roku, spadał na zamknięciu o 2,13 proc. i znów jest pod kreską. S&P500 stracił 2,4 proc., a Nasdaq 2,3 proc.  

Amerykańscy inwestorzy pozbywali się w poniedziałek akcji pod wpływem wiadomości o taniejących surowcach i słabych danych makro. Ceny metali i ropy zaczęły spadać z powodu umocnienia dolara, a to z kolei tłumaczy się wypowiedzią Aleksieja Kudrina, rosyjskiego ministra finansów. W przerwie obrad G-8, które odbyły się w weekend, miał on powiedzieć, że amerykańska waluta jest w dobrym stanie i nie ma co mówić o alternatywnej walucie rezerw. Wystarczyło to aby zniwelować do zera niedawne obawy wywołane groźbą zmniejszenia udziału dolarów w rezerwie walutowej Rosji. Indeks pokazujący notowania dolara wobec koszyka głównych walut zyskał ok. 1,5 proc. Podobny, ale spadek, zanotował indeks surowców Reuters/Jeffries CRB. Wśród spółek dużo mocniej niż rynek spadły kursy m.in. Alcoa i Freeport-McMoRan Copper & Gold. Akcje pierwszej zdrożały o ok. 245 proc. od 6 marca, kiedy S&P500 rozpoczął trwającą trzy miesiące serię wzrostów, zakończoną blisko 40 proc. wzrostem indeksu. Freeport-McMoRan, największy amerykański producent miedzi, zdrożał w tym czasie o ok. 90 proc.

Spadek cen surowców można także tłumaczyć rosnącymi obawami co ożywienia amerykańskiej gospodarki. Dane makro pokazały, że optymizm poprzednich miesięcy mógł być przedwczesny. W poniedziałek rozczarowanie wywołał nieoczekiwany spadek czerwcowego indeksu Empire State, pokazującego aktywność przemysłu przetwórczego regionu Nowego Jorku. W odwrotną stronę niż oczekiwano poszedł także wskaźnik nastrojów branży budowlanej (NAHB). Dane spowodowały zarówno przecenę akcji spółek przemysłowych, m.in. takich blue chipów jak Caterpillar i General Electric, jak i spółek budowlanych, m.in. Lennar, Centex i Pulte Homes. Warto zauważyć, że pesymizm dominował na rynku akcji. Ceny obligacji poszły w górę.

MD    

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spadki przez makro i Kudrina