Spadkowa seria notowań kakao

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 15-10-2021, 11:01

Notowania kakao mają za sobą kilka dni dynamicznych zniżek. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku tygodnia oscylowała w okolicach 2750 USD za tonę, podczas gdy wczoraj zamknęła się na poziomie 2570 USD za tonę. To najniższy poziom cen kakao od około dwóch tygodni.

Na pogorszenie nastrojów na rynku kakao przełożyły się przede wszystkim słabsze od oczekiwań dane dotyczące przerobu ziaren kakaowca w Europie oraz Ameryce Północnej. Dane te są w dużym stopniu wyznacznikiem popytu na kakao – który, nota bene, w okresie pandemicznych restrykcji znacząco spadł ze względu na brak spotkań towarzyskich, konferencji, itd.

I tak, przerób kakao w III kw. br. w Europie wzrósł o 8,7% rdr, ale jedynie o 3,5% w stosunku do 2019 roku, co dla inwestorów jest wynikiem rozczarowującym. Jeszcze gorzej wypadły dane z Ameryki Północnej, gdzie doszło do wzrostu o 4,34% rdr, czyli i tak niewielkiego, biorąc pod uwagę efekt niskiej bazy – zwłaszcza że oczekiwano wzrostu o około 8% rdr.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane