Spadkowa seria podtrzymana

Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 10-10-2022, 17:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Początek nowego tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadł głównego indeksu, WIG20, o 1,83%, do poziomu 1379 pkt. mWIG40 zniżkował -1,99%, podczas gdy sWIG80 „oddał” 0,7%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 752 mln.

Już poranne futures sugerowały iż pierwsza sesja tygodnia może rozszerzyć spadkową serię do czterech. W Azji do handlu powrócili inwestorzy z Chin, którzy zmuszeni są do zmierzenia się z kolejnymi obostrzeniami w zakresie eksportu technologii z USA, co podbiło presję na globalny sektor półprzewodników. Głównym „tematem” depesz agencyjnych była jednak eskalacja konfliktu UA-RUS, gdzie po ataku na most Krymski Rosja wystrzeliła ponad 80 rakiet w obiekty cywilne w Ukrainie. Szczególnie zaciążyło to nastrojom wokół GPW, która była dziś jedną z najsłabszych giełd w Europie (zaraz obok parkietów w Rosji).

Lokalnie, w ramach WIG20, brak było walorów, które zakończyły handel powyżej odniesienia z piątku. Najmocniejsze spadki zanotowały dziś akcje JSW (-6,64%), mBanku (-5,46%) i PGE (-5%). Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniały się akcje spółek powiązanych z przemysłem zbrojeniowym i przetargami dla służb mundurowych – 13% zyskiwały akcje Lubawy, 19,3% Protektora i 4,95% walory Zremb-Chojnice.

Z rynkowego punktu widzenia pozostajemy w układzie dominacji podaży na rynkach. Poza kwestiami geopolitycznymi rynek porzucił nieco nadzieje na rychły „pivot” ze strony Fed, co skutkuje dalszymi oczekiwaniami dot. podwyżek stóp. Warto w tym układzie śledzić dane z USA w tym tygodniu (czwartkowy CPI i piątkowe rozpoczęcie sezonu wynikowego).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane