Spadkowy początek tygodnia

Roman Przasnyski, Open Finance
opublikowano: 11-04-2011, 18:06

W poniedziałek na parkietach dominowały spadki. Początkowo z tego schematu próbowały się wyrwać nasze indeksy. Optymizm szybko zgasł jednak WIG20 zdołał utrzymać się powyżej 2900 punktów.

W poniedziałkowy poranek warszawskie byki próbowały zatrzeć fatalne wrażenie po przecenie z końcówki piątkowej sesji. Wyraźnie jednak brakowało im sił, a otoczenie rynkowe wzrostom nie sprzyjało. WIG20 na otwarciu zyskiwał 0,5 proc., ale szybko ruszył w dół i przed upływem pierwszej godziny handlu znalazł się pod kreską. Próby obrony poziomu piątkowego zamknięcia w okolicach 2900 punktów były skuteczne jedynie do południa. W drugiej połowie przewagę miała podaż. Indeks blue chipów tracił 0,2-0,3 proc. i nie był w stanie odrobić strat. Udało się to dopiero w końcówce notowań.

W pierwszych minutach sesji fason starały się trzymać spółki surowcowe. Akcje KGHM zyskiwały 1,5 proc., a walory Lotosu i PKN Orlen szły w górę po 0,5 proc. Papierom miedziowego kombinatu nieznacznie tylko ustępowały akcje Bogdanki, a rafineriom towarzyszyły walory Pekao i BRE. Oba te banki szybko jednak popadły w niełaskę inwestorów, tracąc po 0,5 proc. O ponad 1 proc w dół szły akcje PKO. Walory Banku Handlowego zyskiwały jednak ponad 2 proc., podobnie jak akcje CEZ i Kernela. O prawie 2 proc. w dół szły papiery PGNiG, a ich śladem podążały akcje TVN. Pod koniec dnia pod kreską znalazły się papiery KGHM.

Na głównych giełdach europejskich nastroje już od rana były nienajlepsze. Po około 0,2 proc. spadały na otwarciu indeksy w Paryżu i Frankfurcie. Londyński FTSE dołączył do nich po kilkudziesięciu minutach. Podjęta około południa próba zwyżki zakończyła się niepowodzeniem. Liderem spadków był wskaźnik w Atenach, który tracił ponad 2,5 proc. Na pozostałych parkietach skala spadków nie przekraczała kilku dziesiątych procent.

Handlu na giełdach nie zakłócały dziś żadne dane makroekonomiczne. Na inwestorach nie zrobiły wrażenia informacje o zaakceptowaniu przez Kadafiego zaproponowanego przez kraje Unii Afrykańskiej planu zakończenia działań zbrojnych. W związku z tym notowania Roy naftowej nieco spadły, jednak wciąż za baryłkę surowca trzeba było płacić około 126 dolarów.

W pierwszych minutach handlu na Wall Street indeksy zyskiwały po 0,2-0,4 proc. Ten niewielki optymizm amerykańskich inwestorów nie przekładał się jednak na sytuację na naszym kontynencie. Za oceanem trwało oczekiwanie na początek sezonu publikacji wyników finansowych przez tamtejsze spółki. Indeksowi naszych blue chipów w końcówce sesji udało się wrócić ponad poziom 2900 punktów. Zyskał ostatecznie 0,17 proc. Indeks szerokiego rynku nie zmienił swej wartości w porównaniu do piątkowego zamknięcia. mWIG40 spadł o 0,3 proc., a sWIG80 o 0,36 proc. Obroty wyniosły 753 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadkowy początek tygodnia