Spadły zyski Sonela

KZ
31-08-2010, 09:56

W II kwartale zysk netto świdnickiego producenta mierników elektrycznych spadł o 35 proc. do 1,06 mln zł. Przychody zwiększyły się natomiast o 16 proc. do 8,5 mln zł.

Po pierwszym półroczu firma ma 15,8 mln zł przychodów (wzrost o 22 proc.), 2,13 mln zł zysku operacyjnego (+26 proc.) i 2,3 mln zł zysku netto (+134 proc.).

- Na poziomie sprzedaży Sonel poprawia swoje wyniki, co jest przede wszystkim efektem niskiej bazy (w I półroczu 2009 r. „siadła” sprzedaż na rynki wschodnie). Niestety, znaczaco obniżyła sie rentowność. Po raz kolejny spadła ona poniżej 40% na poziomie zysku brutto na sprzedaży. Przypominamy, że jeszcze 2 lata temu oscylowała w przedziale 45-50%. Ponadto wzrosły koszty sprzedaży (w relacji r/r o 25%), co należy traktować jako trwałą zmianę. Zarząd tłumaczy to zwiększeniem nakładów na marketing w związku z wprowadzeniem do oferty kilku nowych produktów oraz tymczasowym wsparcie partnera rosyjskiego (dystrybutora produktów Sonela w Rosji). Wzrostu kosztów sprzedaży spodziewaliśmy się, natomiast spadku marży nie (zakładaliśmy nawet jej poprawę w związku z wyższymi przychodami i lepszym wykorzystaniem potencjału produkcyjnego). Stąd EBIT w II kwartale niższy od naszych prognoz o ok. 20% i 13-proc. spadek wzgledem analogicznego okresu 2009 r. Różnice te Sonel częściowo nadrobił na działalnosci finansowej. Spodziewalismy sie tu gorszych wyników. Dzięki temu zysk netto był zgodny z naszymi oczekiwaniami, jednak znacznie słabszy niż przed rokiem. Przypominamy jednak, że na wyniki II kwartału’09 pozytywnie wpłyneło przeszacowanie wyceny opcji walutowych - napisał w komentarzu porannym Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Spadły zyski Sonela