Split payment przyjazny budowlance

opublikowano: 05-11-2018, 22:00

Większość MŚP wdraża podzieloną płatność z przymusu. Mechanizm może opłacać się branży budowlanej.

Liczba przedsiębiorstw, które zetknęły się ze split paymentem, rośnie, co nie znaczy, że ten mechanizm cieszy się ich zaufaniem. Z badania BIG InfoMonitora wynika, że sceptycznie do możliwości stosowania nowej metody płatności w transakcjach B2B podchodzi ponad połowa MŚP (58 proc.) Chęć korzystania ze split paymentu wyraziła jedna czwarta uczestników badania, a 17 proc. nie ma opinii na ten temat.

— Sektor MŚP nie jest przekonany do mechanizmu split payment. Ma on bowiem wpływ na płynność finansową firm, gdyż część pieniędzy zostaje unieruchomiona na rachunku VAT-owskim. W polskich warunkach dla wielu spółek, które niemal każdego dnia toczą walkę o utrzymanie płynności finansowej, wdrożenie split paymentu może okazać się wyjątkowo trudne — uważa Krzysztof Stefański, doradca podatkowy Grupy BIK.

Z badania wynika, że dla zdecydowanej większości firm powodem wdrożenia mechanizmu podzielonej płatności jest konieczność. Aż 57 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że ich partnerzy biznesowi już stosują lub będą stosować tę metodę, a co dziesiąty przedsiębiorca zakłada, że będzie to wymóg państwa, wolą więc dostosować się do tego wcześniej we własnym zakresie. Jako argument część firm (8 proc.) podała także chęć dochowania należytej staranności w obrocie gospodarczym.

Zalety split paymentu dostrzega co trzecia firma. Prawie jedna piąta respondentów wskazuje na związane z tym przywileje podatkowe. Szczególnie dotyczy to branży budowlanej, którą od początku 2017 r. w rozliczeniach wykonawców z podwykonawcami usług budowlanych obowiązuje mechanizm odwróconego VAT. Zgodnie z nim to nabywca usług, a nie ich wykonawca jest podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku. Podwykonawcy wystawiają więc faktury bez VAT, ale jednocześnie płacą za nabywane towary oraz niektóre usługi z tym podatkiem i czekają na jego zwrot z Urzędu Skarbowego. Zdarza się, że trwa to ponad 120 dni. Branża liczy, że mechanizm split payment da jej wiele korzyści.

Natomiast 15 proc. badanych firm widzi w propozycji Ministerstwa Finansów ochronę przed nieuczciwościami przy rozliczaniu VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy