Czytasz dzięki

Spokój w NBP

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 12-04-2010, 00:00

Piotr Wiesiołek, nowy, tymczasowy szef NBP, to świetny specjalista — zapewniają eksperci.

Mimo straty prezesa bank centralny pozostaje w dobrych rękach

Piotr Wiesiołek, nowy, tymczasowy szef NBP, to świetny specjalista — zapewniają eksperci.

Śmierć Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), rodzi pytania o funkcjonowanie banku centralnego. Zgodnie z ustawą o NBP, obowiązki prezesa w sobotę przejął Piotr Wiesiołek, pierwszy wiceprezes. Ekonomiści i współpracownicy nowego szefa banku uspokajają, że instytucja jest w najlepszych rękach.

Zgodnie z planem

— Piotr Wiesiołek ma ogromne doświadczenie w bankowości. Świetnie wie też, jak funkcjonuje tak specyficzna organizacja jak bank centralny, ponieważ jest jego wiceprezesem od dwóch lat. Jestem pewien, że znakomicie wywiąże się ze swoich obowiązków — mówi Dariusz Filar, który do lutego 2010 r. współpracował z zarządem NBP jako członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Piotr Wiesiołek karierę bankową rozpoczął w 1992 r. jako analityk papierów wartościowych w NBP. W 1996 r. przeszedł do sektora komercyjnego, w 2001 r. został wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska. Na wiceszefa NBP został zaprzysiężony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w marcu 2008 r.

— To znakomity, przygotowany merytorycznie specjalista. Poza tym jest jeszcze cała reszta zarządu NBP, składająca się z ekspertów najwyższej klasy, z ogromnym dorobkiem naukowym. Wystarczy wspomnieć Witolda Kozińskiego, drugiego wiceprezesa, który współtworzył polską politykę pieniężną — mówi prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na dzisiejszym posiedzeniu RPP wybierze nowego przewodniczącego, bowiem zgodnie z przepisami Piotr Wiesiołek zastępuje prezesa NBP, ale bez prawa głosu w RPP.

— Harmonogram najbliższych posiedzeń rady jest znany i obowiązuje. Nie będzie paraliżu — zapewnia Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP.

Eksperci zapewniają, że polskie władze monetarne dopracowały się wiarygodności w oczach instytucji finansowych i zmiana na fotelu prezesa nie powinna tego zmienić.

— Jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe kraju, to żadnego zagrożenia nie ma. Nie ma potrzeby podejmowania żadnych nagłych decyzji — uważa Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Nowe rozdanie

Nie jest jeszcze jasne, jak długo Piotr Wiesiołek będzie pełnił obowiązki prezesa. Prędzej czy później Sejm — na wniosek prezydenta — będzie musiał wybrać nowego szefa NBP. Według Krzysztofa Opolskiego, kandydata wybierze jeszcze Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, który przejął obowiązki głowy państwa.

Na razie żadne wiarygodne źródła nie ujawniły potencjalnych następców prezesa NBP. Biorąc jednak pod uwagę to, kto będzie dokonywał wyboru, nowym szefem banku zostanie pewnie ktoś z otoczenia PO. Dlatego współpraca nowego prezesa z rządem i RPP powinna układać się harmonijnie. To może oznaczać załagodzenie sporów, np. o zysk NBP i elastyczną linię kredytową Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

— Jeśli patrzeć na to w tych kategoriach, to kilka problemów w polityce gospodarczej może zostać ograniczonych. Szkoda jednak, że dzieje się to w tak tragicznych okolicznościach — mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane