Spokojnie, idą święta...

Marek Rogalski
opublikowano: 22-12-2006, 00:00

Na rynku walutowym bez większych zmian. Notowania euro wahały się wokół 3,80 zł, a dolara lekko wzrosły do 2,8950 zł. O tym, że na rynku panuje już świąteczny marazm, świadczy brak reakcji na opublikowane o 10.00 dane o listopadowej dynamice sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Sprzedaż wzrosła o 13,6 proc. rok do roku, czyli mniej, niż oczekiwano (14,4 proc.). Było jednak lepiej niż w październiku, gdy wzrosła o 13,3 proc. Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami spadła do 14,8 proc. Halina Dmochowska, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, uważa, że w ostatnich 3 miesiącach roku dynamika PKB będzie o 0,1-0,2 proc. wyższa niż w III kwartale, kiedy wyniosła 5,8 proc.

Stabilnie zachowywały się także rynki regionu, chociaż można było zauważyć niewielką chęć do realizacji zysków po wyraźnym umocnieniu ze środy. Inwestorzy nie chcą pozostawać z rozbudowanymi pozycjami w okresie świątecznym, kiedy płynność rynku jest mniejsza. Świadczy o tym brak większej reakcji na informację o podniesieniu perspektyw ratingu Węgier przez agencję Standard & Poor’s do „stabilnej” z „negatywnej”. W ten sposób agencja nagrodziła węgierski rząd za wdrażanie programu ograniczającego nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Dodano jednak, że szanse na przyjęcie przez ten kraj europejskiej waluty przed 2014 r. nie są wielkie.

Większego wpływu na notowania nie miały także publikacje danych o wzroście gospodarczym w Stanach Zjednoczonych, który w III kwartale wyniósł 2,0 proc., wobec 2,6 proc. w poprzednim okresie. Inwestorzy nadal spodziewają się obniżek stóp procentowych w USA (według najnowszej ankiety Reutera w 2007 r. o 50 pkt baz. łącznie). Takie oczekiwania oznaczają, że rynki wschodzące nadal będą cieszyły się powodzeniem wśród inwestorów.

Piątkowa sesja także będzie spokojna. Notowania euro powinny utrzymać się w przedziale 3,79-3,81 zł, a dolara między 2,87 a 2,91 zł. W ostatnim tygodniu roku złoty może zyskiwać na mało płynnym rynku.

Marek Rogalski

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane